Мотокрос: Кръг преди края световните шампиони в двата класа са ясни

09 Септември 2010

Борбата за второто място продължава

Кръг преди края на световния шампионат по мотокорос  шампионите в двата класа МХ1 и МХ2 са ясни. Тони Кайроли спечели световната титла в Гранд при на Бразилия, а Марвин Маскуин грабна златото за сезон 2010 при 250 сс мотоциклети този уикенд в Холандия. Сега интересът на фенове и състезатели е насочен към най-престижното състезание в тази дисциплина – Мотокрос на нациите.

Cairoli_title2

Гранд при на Бразилия и датата 22 август определено ще останат в сърцата на Тони Кайроли и неговите фенове, тъй като именно там, два кръга преди края на шампионата, италианецът грабна световната титла. С това постижение пилотът на КТМ несъмнено написа нова страница в историята на мотокроса, тъй като спечели един от най-конкурентните оф-роуд турнири на планетата с изцяло нов мотоциклет. Бижуто на австрийците 350 SX-F се оказа перфектното оръжие и може би ще постави началото на промени в първенството.

cairoli_title3

Нека обаче проследим какво се случи този уикенд.

Както вече споменахме, топ-пилотите по мотокрос посетиха Холандия, където се проведе Гранд при на Бенелюкс – 14 кръг от световния шампионат. Световният шампион Тони Кайроли добави още един златен медал в колекцията си и вече го делят само две победи от рекорда на легендата Ерик Геборс.

start_lierop_1

Италианецът не направи добър старт в първия манш и трябваше да наваксва от 27-ма позиция след сблъсък със сънародника си Давид Филипаертс. Пилотът на КТМ обаче даде най-доброто от себе си, за да финишира втори след съотборника си Максимилиан Нагл.

Във втория манш обаче Кайроли взе холшота и не позволи на никой да му отнеме лидерството, финиширайки цели 30 секунди преди другия пилот на КТМ Руи Гонкалвес.

goncalves_ned_1

С първо място в първия манш и четвърто във втори Макс Нагл взе среброто в Холандия.

Трети в Холандия се класира Стийв Рамон, който все още се възстановява от контузия на крака. Пилотът на Suzuki задържа петото си място във временното класиране и в момента се намира на 15 точки зад Нагл.

21

Така кръг преди края на Световния шампионат по мотокрос втори в генералното класиране е Клемонт Дисал. Пилотът на Rockstar Tekka Suzuki е с актив от 494 точки, а само на 21 след него е италианецът Давид Филипаертс.

МХ2: Петър Петров 22-ри в Холандия

30-то и 17 място спечели българската мотокрос надежда Петър Петров, което му отреди 22-ра позиция в крайното класиране за Гранд при на Холандия. Печето добави още 4 точки в актива си и се намира на 37-мо място в генералното класиране за шампионата.

Въпреки, че финишира на второ място този уикенд, Марвин Маскуин бе най-щастливият човек на трасето в Холандия, тъй като спечели световната титла. Пилотът на КТМ грабва престижното отличие за втори път в своята кариера, след като миналата година също зае първо място в края на сезона.

Masquin-title1

Повод да празнува има и пилотът на Yamaha Гаутиер Паулин, който се представи блестящо в Холандия и записа първа победа за сезона. Французинът беше безпогрешен в първия манш, но след жестока битка с Маскуин във втория, се добра едва до третото място. Паулин изтърва първите четири състезания от шампионата, тъй като се възстановяваше от контузия и в момента се намира на 11-то място във временното класиране.

Битката за сребърния и златния медал в МХ2 се води между Кен Роксен и Стивън Фросард, като разликата между тях е 78 точки. Пилотът на Rockstar Tekka Suzuki финишира едва на 34 място в първия манш, но спечели втори, което му отреди 7-мо време в Гранд при на Бенелюкс. Фросард пък бе 5-ти в първия манш, но се представи зле във втория и се класира 13-ти в Холандия.