Ендуро: Финалната битка за шампионските титли - Ендуро Шумен

01 Ноември 2010

Очаквайте обзор на сезона

На 22, 23 и 24 октомври в Шумен завърши Републиканският шампионат по Ендуро. Всъщност този уикенд представляваше много повече от обикновен финал – домакините осъществиха по най-добрия начин идеята си за тридневен мотоциклетен фестивал, който зарадва всички фенове на любимия ни спорт. Успоредно с шестия кръг от РШЕ, за първи път се проведе състезание от Източноевропейския шампионат по Ендуро, а докато най-добрите състезатели в България щурмуваха Шуменското плато и се опитваха да се преборят със конкуренцията на няколко румънски пилоти, града беше огласен от рева на моторите. МСК „Шумен“ бяха подготвили разтърсваща мото програма, която започна с екстремния хил клайминг в петък и продължи с атрактивните скоростни отсечки и майсторски стънт изпълнения в събота. Изненадите не свършват дотук...

kovac1

Победителят от "Ендуро Шумен" Ервин Ковач

ИЕШ. В 9.30 в петък беше даден старта на четвърти кръг от Източноевропейския шампионат по Ендуро. С участието на само трима румънски състезатели и десетина българи протече този първи ден. Очевиден е ниския интерес на състезателите от Балканите към този шампионат, който инъче има много сериозен потенциал... Тази тенденция няма как да остане незабелязана и бъдещето на шампионата вече е под сериозно съмнение.

В първия ден от ИЕШ Михаил Митов се справи без проблем с водача във временното класиране в Е1 - Мирчеа Ото (KTM), но в събота румънският пилот се реваншра и надделя с нищожната разлика от 2 сек в края на деня. В категория Е2 Андон Чулев беше дошъл да “свери часовника” си с най-силния румънец, но още в първата обиколка, преди СТ1 падна тежко и счупи двигателя на мотоциклета си. Младият талант на MG Racing успя да възстанови машината за събота и при липса на други участници се нареди втори след румънеца Ервин Ковач (Gas gas). В категория Е3 челните позиции през двата дни бяха окопирани от Ивайло Пройнов (МРК „Боляри“) и Деян Стоянов (МСК „Шумен“).

IMG_8297

В късният петъчен следобед  адреналинът на феновете вдигна зрелищен хил-клайминг. Около 30 ентусиасти направиха по 3 опита да изкачат стръмен наклон, който отново се оказа възможен за няколко от тях. Двама от победителите в миналите години успяха да стигнат най-горе при всеки техен опит - Станислав Стоянов от „Екометал Рейсинг Тийм“, София и Драгомир Добрев от ВеликоТърново накрая разрешиха спора помежду си, като във финалния опит победата и наградата от 100 лв. на фирма ММ66 спечели “Сиренето” с около 3 сек. по-добро време.

РШЕ. В събота конкуренцията в Ендуро надпреварата значително нарастна, тъй като тогава се състоя и първия ден от финалния шести кръг от Републиканския шампионат. Над 70 пилоти наброяваше стартовия списък, но Ервин Ковач отново заслужи победата, като единствен Станислав Стоянов успя да го изпревари на два от специалните тестове. Пилотът на „Екометал Рейсинг Тийм“ обаче остана на трета позиция тъй като, отново със много стабилна езда през целия ден, второто място зае водачът във временното класиране Георги Тодоров – Кокера (“Луда работа”, Стара Загора).

В клас „Хоби“ първото място в събота зае Венелин Стефанов, следван от Димитър Йорданов и Илиян Тотев. Водачът във временното класиране Иван Минков (Кавазаки) кара много пестеливо, интересувайки се единствено от сигурното завършване на деня и спечелването на няколко точки, които му бях нужни за шампионска атитла.

Заедно с мотоциклети „Хоби“ стартираха и дамите, от които безспорно се открои румънката Андреа Гога. Младата състезателка показа, че е с класи над българките и завъртя две състезателни обиколки по 100 % от мъжкото трасе. В Републиканския шампионат сестрите Мартинови и Денка Йорданова трябваше да се справят само с една състезателна обиколка, заобикаляйки сложния Ендуро тест. Странна грешка обаче доведе до объркване. Дамите влязоха в мъжкия тест и се натъкнаха на проблеми, от които потърпевша бе Габровката, закъсняла с повече от два часа на ЧК1.

При четириколесните най-голямата изненада поднесе Никола Русев, който не бе участвал в шампионата повече от година, но се представи най-добре от „Експертите“ в навигацията.

Програмата на мотофеста в събота продължи с много мото атракции. В 14.00 часа на централен булевард в града над 5000 души станаха свидетели на „истинска мотоциклетна формула 1“, както определи скоростните отсечки Харизан Харизанов – председател на Организационния комитет на мотофест „Ендуро Шумен“. По-късно майстори на стънта показаха завидни умения за владеене на мотоциклета, а кулминацията беше разтърсващ рок концерт на група БТР.

72783_1708284426195_1210616723_31986642_5389227_n

Изненадите на организаторите продължиха до самия край на Мотофест Ендуро Шумен 2010. В слънчевия неделен ден на мотостадиона се възроди една традиция, която зарадва над 7000-те хиляди любители на мотоциклетизма с международно състезание по Спийдуей, в което участие взеха някои от най-добрите състезатели на България и северната ни съседка в тази дисциплина, сред които Димитър Минков, Николай Манев и Милен Манев.

IMG_1767

21 състезатели в клас „Експерт“ застанаха на старта в неделния ден, за да решат победителя в традиционния Ендурокрос. Холшотът грабна младата надежда на MG Racing Андон Чулев, плътно следван от Ервин Ковач. В средата на първата обиколка, румънецът успя да изпревари Ади и пое нещата под свой контрол. Българският пилот го следваше до четвъртата обиколка, когато изпусна няколко позиции и трябваше да се примири с четвъртото място. Водачът във временното класиране Георги Тодоров не направи добър старт и имаше да наваксва от шеста позиция. Още в началото на надпреварата Кокера погна Николай Мартинов, но „Сървайвъра“ не мислеше да се предава. Страхотно шоу за публиката направиха двамата състезатели на „Луда работа“, Стара Загора до 6-тата обиколка, когато умората над Мартинов надделя и Тодоров мина напред. Майсторството и опитът на Кокера определено си проличаха и той успя да завърши на второ място – около 19 секунди след победителя Ковач. „Сървайвъра“ остана трети, следван от Андон Чулев и Пламен Янков.

IMG_1945

При четириколесните Никола Русев отново показа сериозна скорост и изпревари съотборника си в „Крейзи Фокс“, Варна Цанко Цанков. „Лудия“ остана на второ място, а лидерът в класирането Красимир Колев се нареди трети.

В клас „Хоби“ зрелищната надпревара спечели Валентин Стефанов (MG Racing), а втори остана състезателят на домакините Веселин Димитров. Трети при „Хобитата“ се класира осигурилия си титлата Иван Минков.

Андон Чулев:

Първият ден (в петък) стартирах много добре, но на последната обиколка паднах и счупих двигателя в камък и не успях да завършша. Вторият ден направих перфектно каране, нямах проблеми до последния крос тест на опознавателната обиколка, когато паднах и счупих кормилото от скок. Отне ми известно време да го оправя и закъснях за финала с една минута, затова ме наказаха. Румънецът беше наистина много добър, карал е сигурно и бързо. Ще бъде хубаво да има повече европейски шампионати в РБ!“

Георги Тодоров – Кокера

„Състезанието не беше трудно, но елементите бяха много интересно съчетани и много приятни за каране. Румънците да много добри, нивото им си личи. Мартинов не ме пускаше напред през по-голямата част, трябваше да карам след него. Не е добре това, че участниците намаляха значително, като няма състезатели няма конкуренция.“

Никиолай Мартинов:

„Събота беше хубав ден, но останах на 2 секунди и 1 т. от Ади. Карах на сигурно, не рискувах никъде. На едно място изтървах мотора в боровата гора. В неделя водих в началото, но силите не ми стигнаха до 10-тата обиколка. Държа да отбележа, че Жоро изпреварваше на най-безопасните места. След това се наложи да съборя някои състезатели, тъй като нямах избор. Като цяло състезанието беше много добре, имах амбицията да се класирм по-напред.“