Назад към 13-ти кръг от AMA Supercross – шампионска вечер за Вилопото и кошмарна за Стюърт и Уиндъм

14 Април 2012

Помните ли 13-ти кръг от AMA Supercross - Гран при на Хюстън, който се проведе на 31 март? Един човек със сигурност никога няма да забрави тази надпревара! Това е Райън Вилопото, който пред погледа на близо 50 000 души в Reliant Stadium, спечели за втори път в кариерата си AMA Supercross шампионата.

Всъщност състезанието в Хюстън бе едно от най-интересните от началото на сезона. Не само заради победата на Вилопото. Спокойно можем да наречем Гран при на Хюстън „нощта на паданията в AMA Supercross”. Да си припомним какво точно се случи в 13-тия кръг...

Квалификационните маншове бяха доста нажежени. Вилопото спечели без проблем първия, но във втория играта загрубя. Стюърт взе холшота, следван от Кевин Уиндам и Джейк Веймер. Тримата направиха страхотно шоу за публиката, а напрежението остана високо до последната обиколка, когато ветеранът на Honda падна тежко на последния троен скок преди финала. Нараняванията му се оказаха сериозни и пилотът на Уиндъм ще пропусне останалата част от сезон 2012.

Главната надпревара. Съотборникът на Джеймс Стюърт в JGRMX/Toyota/Yamaha Дави Милсапс взе холшота в главната надпревара, но Вилопото почти веднага го изпревари. Изненадващо холандецът Боби Кинири (Star/Valli/Yamaha), влезе в топ 3 в първата обиколка. Не след дълго обаче ветеранът Майк Алеси (Motoconcepts Suzuki) мина без проблем пред него. На третата обиколка Алеси бе изпреварен от Джейк Веймер (Monster Energy Kawasaki), който успя да задържи тази позиция до края на надпреварата и за трети път през сезона да допълни подиума.

s780_040312houstonblast026

Джеймс Стюърт не направи добър старт и трябваше да си пробие път измежду няколко състезатели. Грешка на Мат Гьорк в ритъм-секцията почти събори „Буба”. Афроамериканецът се отърва и успя да изпревари състезателя на Suzuki. Той обаче изобщо не предполагаше колко коварна може да бъде същата тази ритъм-секция. В 9-тата обиколка Стюърт направи жестоко премятане, а Гьорк нямаше откъде да мине и му връхлетя. Двамата се оказаха на земята, но докато пилотът на Suzuki продължи да кара, състезанието за „Буба” приключи. Джеймс Стюърт получи контузия в Гран при на Индианаполис малко по-рано през сезона, която се усложни след падането в Хюстън. Така пилотът на Yamaha ще пропусне надпреварата в Ню Орлиънс довечера.

s780_040312houstonblast045

В крайна сметка Райън Вилопото пресече шампионски финалната линия на Reliant Stadium, а Дави Милсапс взе среброто в Хюстън за втори път този сезон и се придвижи то третото място в генералното класиране.

С 296 точки актив в генелалното класиране Райън Вилопото спечели титлата на AMA Supercross 4 кръга преди края на шампионата. Засега Дънджи остава втори със 192 точки, но на само точка след него е Дави Милсапс, който прави най-успешната си година в атрактивните серии. Друг млад състезател – Джъстин Брайтън се е настанил на четвъртото място със 181 точки, а топ 5 допълва Джеймс Стюърт – 178 точки. AMA Supercross продължава довечера в Ню Орлиънс.