SUPERMOTO: Купата на нациите - анализ

14 Октомври 2009
Двойна радост в националния отбор по мотоциклетизъм след Световната купа на нациите

IMG_4173_NДвойна е радостта в националния отбор след провелата се в неделя Световна купа на нациите по супермото. Ангел Караньотов, Александър Георгиев и Росен Тончев постигнаха исторически успех за българския мотоциклетизъм, след като завоюваха второто място в престижното състезание по супермото. Същевременно още в събота, докато екшънът на пистата беше в разгара си, механикът на отбора Красимир Цанев се сдоби със син. Ден след като българските мотоциклетисти взеха сребърните медали на "олимпиадата в супермотото", на Росен Тончев пък му се роди дъщеричка.

Уникална организация, слънчево време, невероятна публика, атмосфера, която може да се усети само на състезания от ранга на Superbike и Formula 1 - това пропуснаха онези любители на мотоциклетния спорт, които не дойдоха да подкрепят българските състезатели в Долна Митрополия. Българската федерация по мотоциклетизъм за пореден път доказа, че е № 1 в организирането на мотоциклетни прояви от световен мащаб. Зрителите на трибуната от своя страна не престанаха да подкрепят българските момчета по време на цялото състезание.

България водеше след квалификациите в събота и това даде надежда на българския отбор, че може да се изкачи на най-високото стъпало на подиума. След жестоката борба с отбора на Италия обаче никой не очакваше, че събитията в неделя ще се развият по този начин и че именно Германия ще стане шампион в Световната купа на нациите. Едва 2 точки не достигнаха на нашите състезатели, за да спечелят трофея на Франческо Дзерби. Трети се класира отборът на Финландия, които първоначално заявиха, че „ще са щастливи на класиране в челната шестица”.

Race 1 (S1 & S2)

Перфектен старт направи 15-годишният български талант Ангел Караньотов, който водеше до 7-мата обиколка на първия манш. Основната битка до тогава беше между Паоло Газпардоне и Джулиян Бехер за второто място. Италианският състезател успя да изпревари Бехер още в третата обиколка и започна настървено да преследва Караньотов. Четири обиколки преди края Газпардоне атакува българския мотоциклетист и финишира първи. Ангел Караньотов се нареди на второ място, следван от германеца Джулиян Бехер.

50 м след старта Тодор Тотев падна при сблъсък с друг състезател и не завърши първия манш. Така след първото състезание в генералното класиране за купата на нациите водеше отборът на Италия с 11 точки, следван от Германия – също с 11, а България бе на трето място с 15 точки.

Race 2 (S2 & Open)

България спечели второто състезание в неделния ден, след безупречно представяне на Александър Георгиев. Българският пилот стартира перфектно и водеше убедително групата във всичките 13 обиколки.

След несполучлив старт четирима мотоциклетисти паднаха още в първия завой. За щастие сред тях нямаше представител на българския отбор. Германският състезател Нико Йоанидис падна в третата обиколка. Така немците се смъкнаха от първо до четвърто място в генералното класиране.

Словенският състезател Урос Настран като че ли изчакваше Газпардоне, за да го изпревари в последната обиколка и да спечели второто място.

След второто състезание тимът на Германия бе на 4-рто място след падане на . Италианците бяха все още първи с актив от 15 наказателни точки, българският отбор бе втори с 24 точки, а трети – Финландия с 38 точки.

Race 3 (S1 & Open)

Именно в третия манш се случиха най-интересните събития от цялата надпревара. Докато до този момент всички мислеха, че борбата между Италия и България ще продължи до края на състезанието, изненадващо към нея се присъедини и отборът на Германия.

Първи за българския отбор стартира Ангел Караньотов, а Росен Тончев тръгна от 17 позиция.

Италианецът Лоренцо Мариани, който водеше в началото на третото състезание, отпадна още на втората обиколка. Германският състезател Ян Дайтенбах нямаше избор и леко се блъсна в него, което го забави. Така новият водач на групата стана Кристиан Нилсън, следван от испанецът Ретуерта , а Хенц Майер от Австрия се движеше трети.

Неочакван лош късмет сполетя италианските мотористи в третия манш, когато вторият им пилот Фабрицио Бартолини също излетя от пистата. В този момент на практика състезанието за тях приключи и шансът да спечелят за трети път Световната купа на нациите се изпари напълно. Испания беше начело с Ретуерта, следвана от Швеция. На трето място се движеше Бехер, който помогна на германците да завоюват историческата победа.

За съжаление Ангел Караньотов също претърпя падане и трябваше да догонва от 17-сто място. В крайна сметка 15-годишната надежда на българския мотоциклетизъм завърши 12-сти.

През 2010 година Световната купа на нациите ще се състои във Франция.