Дакар 2010 - преди финала: етапи 10, 11, 12 и 13

16 Януари 2010

Днес е последният 14-сти етап на най-вълнуващото състезание в света – рали „Дакар”.

rally-dakar-2010Победителят в рали "Дакар" за тази година вече е известен – французинът Сирил Депре води в генералното класиране с 1ч 4 мин 20 сек, но битката за второто място между норвежеца Пол Андерс Уливалсете и чилиеца Франциско Лопез ще е жестока. Това определено не бе годината на Марк Кома, както той сам обяви и испанецът изостава на цели 6 ч 32 минути зад лидера Сирил Депре. Нека обаче се върнем няколко етапа назад и видим какво се случи след 10-ти етап на най-непредсказуемото рали на планетата.

Етап 10 – Ла Серена – Сантяго: отново победа за Марк Кома

След като най-голямото предизвикателство на рали „Дакар” – суровата пустиня Атакама, беше преодоляно, идва ред на по-техничните трасета, при които преобладават хълмисти офроуд терени с много завои. Точно такива бяха 568-те км, които участниците трябваше да изминат в десетия етап от най-опасното състезание в света. Специалният етап в този ден бе 238 км, но след тежките дни из пясъчните дюни, състезателите по-скоро се радваха на невероятните картини, разкриващи се пред тях.coma2

В началото на етапа, след 40 км, поведе Хелде Родригес с Yamaha, следван от Франциско Лопез и Марк Кома. След стотния километър обаче, испанецът пое контрола над ралито и спечели още една победа. Настоящият носител на титлата изпревари Давид Фретиние с Yamaha, който остана на второ място с пасив само от 2 мин 6 сек. Другият пилот на Yamaha – португалецът Хелде Родригес бе трети – на 2 мин 36 сек зад Кома.

Етап 11 – Сантяго – Сан Хуан: Верхойфен печели етапа, в резултат на навигационна грешка на Марк Кома

През 11-ия етап на рали „Дакар” състезателите изминаха 434-те км от Сантяго до Сан Хуан (220 км по часовник), напускайки Чили и завръщайки се отново в Аржентина. Пилотите пресякоха границата на надморска височина от 3500 м. Маршрутът: 100 км тесни каменисти планински пътеки и ветровити трасета на височина 2000 м предхождаха екстремното спускане към аржентинските равнини.

verhoiven1В този 11-сти етап на рали „Дакар” навигационна грешка на 13-тия км, прекъсна серията от успехи на Марк Кома. Испанецът тръгнал напред към планините, вместо да завие надясно, но 3 км по-късно осъзнал, че е объркал маршрута. От това най-успешно се възползва датчанинът Франс Верхойфен, който донесе неочаквана победа за BMW, които нямаха спечелен етап от 2001 година насам. Радостта на Верхойфен обаче бе кратка, тъй като вечерта преди 12-сти етап, стюърдите решиха да възстановят загубеното време на пилотите, допуснали навигационна грешка. Според тях причината била в неправилно поставени маркери по трасето, за което състезателите нямали вина.

В началото на етапа поведе Пол Андерс Уливалсете, следван неотлъчно от Оливър Пейн с Yamaha и Сирил Депре с КТМ. По-късно – на 190 км, главните герои се смениха и битката се водеше между временния водач в етапа Джона Стрийт и непрекъснато атакуващият го Франс Верхойфен. Двамата бяха следвани от Алейн Дюкло – на 1мин 23 сек зад Стрийт и Пол Андерс Уливалсете – само на секунда зад Дюкло. Изоставането на Марк Кома до момента бе цели 8 минути и 13 сек. След 190 км Верхойфен поведе в рали „Дакар” и без проблем спечели 11-тия етап – невероятно завръщане за датчанина, който беше на път да се откаже от състезанието след втория ден. Джона Стрийт остана на второ място – на 3 секунди зад пилота на BMW, а Пол Андерс Уливалсете бе трити, като от Верхойфен го деляха 2 минути и 26 секунди. Цели 5 минути и 8 секунди пасив бе резултатът от навигационната грешка на Марк Кома в 11-тия етап на рали „Дакар”-2010. След решението на стюърдите в полза на испанеца обаче, това нямаше значение.

Етап 12 – Сан Хуан Сан Рафаел: „Чалеко” носи трета победа за Aprilia

Грандиозно завръщане в рали „Дакар” направи италианският производител Aprilia, доверявайки се на чилийския герой Франциско Лопез. С третата си победа през този сезон „Чалеко” спечели още един рунд в битката си с Пол Андерс Уливалсете за второто място в генералното класиране.

Сан Хуан – Сан Рафаел – 796 км преход, от които 476 км специален етап! Характерно за маршрута на 12 етап бе т.нар. „неутрална зона”, намираща се между 204-я и 334-я км, където състезателите трябваше да се завърнат към асфалтовия път. Първата половина на етапа е сравнително бърза и много технична, следва пясъчливо, но все още бързо трасе, наситено със скокове.

Победителят в 11-ия етап на рали „Дакар” 2010 Франс Верхойфен бе сполетян от неприятна изненада вечерта преди 12-и етап. Датчанинът не стартира първи, тъй като стюърдите възстановиха изгубеното време на Марк Кома и той се оказа победител в етапа. През първата половина на 12-ти етап обаче, господстваше Пол Андерс Уливалсете, тъй като отсечката бе много бърза и подходяща за 690-те КТМ, дори с поставен на тях рестриктор. След 363 км норвежецът водеше с минута и 34 секунди на своя пряк съперник Франциско Лопез. Моментът на „Чалеко” дойде в последните 113 км, през които Apriliata се представи превъзходно на пясъчните трасета. Така чилийският герой спечели четвъртата победа в своята кариера като състезател в рали „Дакар” и трета за 2010 г.

Макар, че временният лидер Сирил Депре пристигна в бивака 17 минути по-късно от прекия му конкурент за титлата, след 12-ти етап, той все още имаше актив от час и три минути.

Етап 13 – Сан Рафаел – Санта Роса: победа за норвежкия състезател Пол Андерс Уливалсете

Първа победа в кариерата си като участник в рали „Дакар” записа норвежкият състезател Пол Андерс Уливалсете и се изкачи на второ място в генералното класиране зад Сирил Депре. Досега първото място винаги се изплъзваше на Уливалсете, който е завършвал втори в ралито 8 пъти, но все нещо не му достигаше за най-високото стъпало на подиума.

В предпоследния етап на тазгодишния „Дакар” състезателите трябваше да се справят със 701 км от Сан Рафаел до Санта Роса, като по часовник бяха предвидени 368 км. Пол Андерс Уливалсете поведе още в началото на етапа, което бе доста екстремно – 50 км дюни посрещнаха пилотите, тръгвайки към Сан Рафаел. Норвежецът премина първи през сивите пясъци на Нихуил - най-трудното препятствие вчера, а 56`` зад него бе Марк Кома с КТМ. След последната порция пясъчни дюни в ралито, дойде ред на бързите, широки и технични трасета, които явно не бяха никакъв проблем за норвежецът. Уливалсете водеше убедително в състезанието, а битката бе за второто място между Сирил Депре и Марк Кома, който вече бе трети след французина. На 265-ия км обаче, Депре пое лидерството на ралито, но на 328 км Уливалсете си навакса изоставането от 19`` и отново бе начело на колоната. В крайна сметка норвежецът финишира първи, а Депре остана на 43``зад него и трябваше да се задоволи с второто място в този предпоследен етап за рали „Дакар”. Марк Кома бе на трето място, като разликата между него и победителя бе 2 мин 46 сек. По-важен обаче е фактът, че Франциско „Чалеко” Лопез завърши на 5`35`` зад Уливалсете, което осигури на норвежеца второто място във временното генерално класиране. Интересна битка за петото място се заформи между Алейн Дюкло и Давид Фретиние, спечелена от пилота на Yamaha. Дюкло остана на 6-сто място – на само 3 мин зад своя сънародник.

Преди днешния финал в генералното класиране води Сирил Депре, следван от Пол Андерс Уливалсете, Франциско Лопез, Хелде Родригез и Давид Фретиние. Този 14-сти етап ще се окаже решаващ за изхода на битките за второ и пето място.