В духа на рали Дакар: Преди старта - категория АТВ

01 Януари 2012

30 опитни състезатели в категория АТВ ще застанат на старта на рали Дакар днес. Предизвикателството никак не е малко и конкуренцията на Петър Ценков и Младен Вачков е доста силна.

Естествено фаворити отново са братята Патронели, след като Маркос спечели рали "Дакар" през 2010-та г., а Алехандро грабна титлата през 2011-та с 5 етапни победи. Този сезон организаторите намалиха обемът на АТВ-тата със задно задвижване на 750 сс. Машините на двамата пилоти бяха Yamaha 900 сс, така че сега те ще трябва да се справят с безмилостния терен с по-малки агрегати.

Маркос трябваше да напусне рали Дакар след три етапа, оставайки на по-големия си брат да представи семейството на достойно ниво.

Аржентинците определено преобладават в категория АТВ. Себастиян Халпърн, Томас Мафей и Жорш Сантамарина са спечелили общо 10 етапа в Дакар-2011.

machachek-1Някои от европейските пилоти обаче също не отстъпват. Вече на 54-годишна възраст Йосеф Махачек от Чехия все още е един фаворитите в категория АТВ. За съжаление през 2011 той напусна рали Дакар след 11-тия етап, докато караше в топ 3. Чешкият пилот спечели мега-маратона с четири етапни победи през 2009. Сега той е готов да приеме предизвикателството още веднъж.

На четвърто място в стартовия списък виждаме полския пилот Лукас Ляскавец. Той започва да кара мотоциклет на 6 годишна възраст, а 8 години по-късно се насочва към четириколесните машини. Миналата година Ляскавец направи истински триумф, след като стъпи на подиума на Дакар в дебютната си година – той завърши на престижното трето място, а е само на 21 години.

Измежду машините на Yamaha в първите 10 на стартовия списък забелязваме и едно АТВ на Polaris. То ще бъде управлявано от френският пилот Кристоф Декларк. Декларк спечели два етапа в рали Дакар през 2009-та, но трябваше да напусне надпреварата след 7-мия етап. Вместо да се разочарова обаче, французинът се амбицира и подобри постиженията си през следващите два сезона, завършвайки на 4-та позиция.

На фона на силната конкуренция в категория АТВ, ние ще следим с най-голям интерес българските момчета – с № 261 Петър Ценков и с № 275 Младен Вачков. Те вече преминаха успешно техническият преглед в Мар дел Плата. Подробности – след малко.