Сирил Депре спечели рали "Дакар - 2012" при мотоциклетите

15 Януари 2012

Четиринадесетият етап от Писко до Лима сложи край на рали “Дакар - 2012”! След повече от 8 300 км през реки, дюни, най-различни тежки терени и спиращи дъха пейзажи до финала достигнаха 97 мотоциклета, 12 АТВ, 78 автомобила и 60 камиона.

Пол Андерс Уливалсете (Yamaha) спечели последният етап на рали “Дакар”, но големият победител в най-мащабния рали-рейд на планетата е Сирил Депре (KTM). Стратегията на френския състезател се оказа много по-успешна от тази на основния му съперник Марк Кома (KTM) и той заслужено добави към колекцията си четвърта титла от “Дакар”.

Марк Кома остана втори в 14-тия етап, където завърши и в генералното класиране. Испанският пилот караше много агресивно във всеки един ден от тежката надпревара, а играта на “котка и мишка” между него и Депре се превърна в истинско зрелище за феновете на “Дакар”. Дуелът Депре - Кома за пореден път доказа, че в рали “Дакар” всичко е от значение - физическата подготовка на състезателите, навигационните умения, перфектно настроените машини, самообладанието, мотивацията...

26-b

Именно проблем с мотоциклета бе една от причините, които попречиха на Марк Кома да спечели и тазгодишното издание на ралито. Испанският пилот водеше във временното класиране преди финала, но се наложи да смени двигателя си. Така след здрава двуседмична битка, той приключи “Дакар” с 45-минутно наказание, което на практика реши състезанието в полза на Депре.

И в последния етап на рали “Дакар” имаше изненада в челната тройка. Трети финишира състезателят на Словакия Стефан Свитко, който е пети в крайното класиране - на около 2 часа зад Депре.

На третото място на подиума в Лима обаче се качи португалецът Елдер Родригес. Неговият сънародник Паоло Гонкалвеш се представяше добре до 9-ти етап, когато получи 15-минутно наказание и загуби всякакви шансове за класиране в топ 5.

38-b

Рали “Дакар” премина добре и за Жорди Виладормс (KTM), който финишира на по-малко от половин час след Родригес.

Франциско “Чалеко” Лопез се движеше измежду първите трима до 7-мия етап, когато напусна рали “Дакар”. Така за честта на Aprilia трябваше да се бори съотборника му Алейн Дюкло, който въпреки многото технически проблеми успя да пресече финалната линия.

Пол Андерс Уливалсетер (KTM), Жерард Фарес Гюел (KTM), Алесандро Ботури (KTM), Оливър Пейн (Yamaha) и Фелипе Занол (KTM) са останалите състезатели, които допълват топ 10 на рали “Дакар” 2012.