Печат на тази страница

Раян Вилопото доминира в първия кръг на AMA MX

23 Май 2013

След 17 изтощителни кръга в Monster Energy/AMA Supercross Series, понякога смяната на ритъма и вида състезания, поддържа мотивацията на пилоти като Раян Вилопото от Monster Energy Kawasaki, който ще се състезават в още 12 кръга през лятото.

Вилопото пропусна 2012 AMA National Motocross Series след контузия на коляното по време на Суперкроса сериите миналата година, но шампиона в клас 450 от 2011 се завърна в Хангтаун.
Джеймс Стюърт се изстреля на старта в първия манш, но Вилопото веднага се зае с него и му открадна водачеството. За кратко Стюърт успяваше да се движи с неговото темпо, преди да попадне в полезрението на, защитаващия титлата си, Раян Дънгей, който в крайна сметка го изпревари. Стюърт удържа третото място до финала.
Съотборникът на Вилопото - Джейк Ваймър смени настройките на вилката си точно преди последната тренировка, след което и настройките на шока преди първия манш, което обикновено не се прави. Той стартира 12 - ти и остана там до 12 - тата обиколка, когато изпревари подкрепения от Monster Energy - Чад Рийд, грабвайки 11 - тата позиция. След това бързо започна да задминава опонентите си, озовавайки се в последната обиколка на 7 - мо място, натискайки Андрю Шорт за шестото. Ваймър за малко не успя и завърши 7 - ми. Рийд се нареди 10 - ти.
Във втория манш, Стюърт отново стартира първи, Дънгей втори, а Вилопото остана 3 - ти. Ваймър бе близо до челото, но се закачи за състезателя на Monster Energy/Pro Circuit Kawasaki - Тийла Ратри и падна.
"Толкова пъти никога не са ме прегазвали" каза Ваймър в изказване, което може да се чуе само в този спорт. "Всички минаха през мен. След състезанието Фил Николети дойде при мен и ми се извини, защото си е помислил, че ме е убил когато е минал през главата ми..."
Ваймър се оказа последен и около средата на надпреварата, той бе затворен с обиколка от двамата водачи в манша. Ваймър остана с тях в остатъка от състезанието, но те не затвориха достатъчно състезатели с обиколка, за да достигнат до точките и Джейк завърши 24 - ти.
В челото, Вилопото бе търпелив докато Дънгей правеше опит след опит да мине пред Стюърт. В шестата обиколка Дънгей закачи задната гума на Стюърт и излезе от трасето, предоставяйки второто място на Вилопото. Това бе момента на Вилопото - той атакува Стюърт и грабна водачеството. От този момент до края на състезанието, Вилопото водеше, а Дънгей успя да изпревари Стюърт и се нареди втори. Стюърт финишира трети, Канард четвърти, а Джъстин Брасиа пети. Вилопото спечели втория манш с преднина от над 20 секунди и непрекъснато увеличаваше темпото, въпреки преднината си.
"Може би се опитах да покажа какво мога" каза Вилопото. "Истината е, че понякога когато намалиш и се отпуснеш е по-лесно да допуснеш грешка, така че не е ли по-добре да продължиш да се движиш със същото темпо?"
Вилопото, като лидер в генералното класиране, ще получи червен номер за своето Monster Energy Kawasaki KX450F следващият уикенд в Лейкууд, Колорадо.
В клас 250 кубика, пилота на Monster Energy/Pro Circuit Kawasaki и настоящ шампион - Блейк Багет, претърпя тежка контузия на дясната китка (тази на газта) в първия кръг от Monster Energy/AMA Supercross Series и се качи отново на мотора само три седмици преди Хангтаун.
"Опитах се да карам преди пет седмици, но китката ми беше много зле, така че ми направиха втора операция и започнах да карам преди три" каза Багет. "В момента китката ми се движи на едва 10 процента..."
Но Багет не е човек, който ще се даде без бой и го доказа. Той стартира първи в първия манш, но загуби три позиции, още в първите две обиколки. Блейк бе изпреварен от бившия световен шампион - Марвин Мускин, Ели Томак и друг бивш световен шампион - Кен Рочен. Изглеждаше сякаш китката наистина му създава проблеми, но когато се озова на четвърто място, Багет успя да навакса темпото на водачите и остана с тях.
В крайна сметка, Рочен взе водачеството, след което Томак и Багет също изпревариха Мускин. На финала Рочен победи, пред Томак, а Багет финишира трети.
Във втория манш, Рочен грабна водачеството от самото начало, а Багет го следваше плътно през почти цялото състезание, но малко преди края го изпусна. Томак завърши трети, след като стартира извън топ 10.
Резултатът 3-2 бе достатъчен за Багет, да се нареди втори в общото класиране, въпреки наранената си китка.
"Гадно е, но това не е извинение" каза Багет за китката си. "Бях там и имах възможност да спечеля, но не можах да го направя. Ако финиширам в топ три всяка седмица, никой няма да доминира в този шампионат. Мисля, че всичко ще се нареди."
Багет върна червения номер за Колорадо, но погледнато отстрани, нещата изглеждат добре, като се имам предвид контузията му.
Следващото състезание е на 25 - ти май на "Тъндър Вали" в Лейкууд, Колорадо.