Auto-Zone: Пламен Камбуров спечели Писта Бургас 2016 със съдийско решение

24 Октомври 2016

Много слънце, приятни есенни температури и положителни емоции предложи Писта Бургас 2016 – 6-ти кръг от Националния шампионат по автомобилизъм на затворен маршрут. Надпреварата, организирана от бургаския АСК Вромос, се проведе на изцяло ново трасе, което изненада и най-добрите в различните серии. В същото време състезанието донесе солидна доза адреналин за близо 10 000 зрители, дошли да разнообразят сивото ежедневие с един по-различен високо-скоростен уикенд.

Въпреки отсъствието на лидера в серия Макси Констартин Маршавелов (КА2 Рейсинг Тийм, Мицубиши Лансер Ево 9), драма не липсваше. Много шоу за зрителите предложиха двамата основни опоненти Пламен Камбуров (Вромос, Мицубиши Лансър Ево 9) и Илия Царски (Автоцар, Мицубиши Лансър Ево 9). В първия манш Камбуров изпревари Царски на последния завой, пресичайки първи финалната линия със само 0.195 секунди. Той обаче бе направил фалстарт и победата грабна състезателят от Панагюрище. Във втория манш Царски отново потегли първи, плътно следван от Камбуров. Двамата бяха много близо един до друг през цялото време, но Царски пресече първи финалната линия с 0.705 секунди аванс.

След награждаването обаче, Камбуров подаде контестация, която бе уважена от спортните комисари. Така победата на Царски бе служебно отнета заради фаулстарт от негова страна и отива при действащия все още шампион Пламен Камбуров.

Иначе Бургас излъчи шампионите в останалите две серии – Туринг и Спорт.

Най-напред титлата си гарантира Симеон Симеонов (Казанлък МС, Хонда Сивик). В отсъствието на Ерменко Ерменков, който записа редица победи в предишните кръгове, дебютантът в класа тази година Симеонов спечели и двата манша и си подсигури и на теория титлата преди последния кръг на писта "Дракон". В серия Спорт абсолютен победител в двете състезания стана Симеон Симеонов (Казанлък МС, Хонда СВ). Той надделя без проблеми над действащия все още шампион Слави Рупчев в двата манша, като в първия го би с 3.673 секунди, а във втория – 1.519 секунди.

В серия Туринг 17-годишният Иван Влъчков (КА2 Рейсинг Тим, Хонда Сивик) стана най-младият шампион, спечелил пистово първенство у нас. Надпреварата за него не стартира по най-добрия начин, тъй като получи повреда в автомобила още на старта. В негово отсъствие в първия манш доминираше състезателят на домакините Стоян Апостолов (Елена Тим, Хонда Сивик), който без проблем надделя над опонентите си и пресече първи финала с близо 8 секунди аванс пред втория Красен Василев (ЕФКО Рейсинг Тийм, Рено Клио) и двойно по-голяма разлика от третия Русен Русев (Одесос Рейсинг Тийм, Хонда Сивик). Във второто състезание обаче Влъчков разкри напълно потенциала си и въпреки, че стартира от последната позиция, финишира първи с огромната преднина от 5.582 секунди пред Апостолов и повече от половин минута от Русев.

Официален гост на домакините на Писта Бургас 2016 бе шампионът Павел Лефтеров, интервю с който ще имате възможност да прочетете по-късно.

Финалът на Националния шампионат на затворен маршрут е на 12-13 ноември на писта „Дракон” край пловдивското село Калояново и обещава истински екшън.