Марк Кома на крачка от трета титла в рали „Дакар“

15 Януари 2011

Кошмарна нощ за Ценков!

Пилотът на КТМ Марк Кома спечели предпоследния етап на рали „Дакар“, увеличи преднината си пред Сирил Депре и е на крачка от третата си титла в безмилостната надпревара. При АТВ-тата Петър Ценков преживя кошмарна нощ с много напрежение, в резултат на множество технически проблеми.

Coma_stage_12

Вчерашният ден включваше 123 км пътна секция и 555 км специален етап, които ще се запомнят най-вече със солидната доза кал. Победителят от 11-тия етап Сирил Депре тръгна първи и показа най-добро междинно време на първата контрола, следван плътно от Кома – на само 39 секунди зад него. Испанецът атакува френския пилот в края на етапа и финишира 37 секунди пред Депре.

Трети, на 7:21 минути, остана Хелдер Родригез с Yamaha, а челната петица допълниха Франциско Лопез (Aprilia) и Рубен Фариа (KTM).

Despres_stage_12

Двама мотоциклетисти – Ханк Кнуиман (KTM) и Алейн Дюкло(Aprilia) направиха навигационна грешка и объркаха трасето с това на камионите. В резултат те излязоха за малко начело в класирането, но впоследствие бяха санкционирани.

В генералното класиране Кома продължава да води с 16:36 минути пред Сирил Депре, а трети е пилотът на домакините Франциско Лопез.

dakar_stage_12_motos

При АТВ-тата Петър Ценков преживя кошмарна нощ. След като се движеше в топ 10 до WP4, българският състезател счупи кормилната щанга и буквално остана без управление. В резултат на това състезателят на MD Rally загуби много време. На всичкото отгоре през нощта Ценков остана и без бензин, но хората от екипа му помогнаха и той успя да финишира. Борбеният дух на българина надделя над натрупаната умора и Ценков стартира в последния етап на рали „Дакар“, макар че нямаше почти никакво време за почивка. Победител при АТВ-тата стана французинът Деклерк с Polaris, следван от Себастиан Хелперн с Yamaha.

В момента се провежда последният 13-ти етап, който официално ще реши победителите на рали „Дакар“ във всички категории.