Ветеранът Греъм Джарвис спечели дългоочакваната победа в Erzbergrodeo

04 Юни 2013

Този уикенд в австрийското градче Айзенерц се проведе Erzbergrodeo – едно от най-екстремните Ендуро състезания в света, а ветеранът Греъм Джарвис (Husaberg) най-после успя да вземе така жадуваната победа, която няколко години подред му се изплъзваше в последния момент. Втори завърши друг фаворит Андреас Летенбихлер (Husqvarna). Алфредо Гомес направи пълен триумфа на Husaberg, допълвайки подиума.

Стартовият списък на Erzbergrodeo наброяваше невероятния брой от 1500 пилоти, като по правилник първите 500, преминали квалификациите стартират в кулминацията на състезанието – неделния Red Bull Hare Scramble. Силен дъжд посрещна състезателите в дъното на „открития рудник”, откъдето започва тежкото трасе, представляващо терасовидна пирамида с „отрязан връх”, наситена с най-различни препятствия.

up-or-down-

Джарвис потегли от втора редица и докато много от пилотите се опитваха да измъкнат мотоциклетите от наводнения терен, той се отскубна и мина напред. За съвсем кратко време състезателят на Husaberg достигна Летенбихлер и го изпревари малко преди 13-та контрола, по - известна като Carl’s dinner (“Вечерята на Карл”). Преминавайки без проблем през големите скали, Джарвис си осигури стабилна преднина, която определено затрудни останалите му конкуренти. Накрая опитният пилот премина по-възможно най-чистия начин през последната Dynamite и пресече финалната линия с цели 19 минути пред Летенбихлер.

erzbergrodeo-2013-eisenerz-austria-red-bull-hare-scramble-graham-jarvis

Зад тях Алфредо Гомес и миналогодишният победител в Erzbergrodeo Джони Уокър (KTM) водеха битка за третото място. Когато достигна Dynamite, Гомес трябваше да се справя без съединител, но успя да удържи притискащия го Уокър. Все пак испанецът успя да удържи позицията си и зае третото място в Hare Scramble-a.

В крайна сметка след изтощителните 20 контроли до финала достигнаха едва 14 състезатели, като челната петица допълниха Уокър и Бен Хемингуей (KTM).