Moto GP: Лоренцо спечели лесна победа на „Аутодромо Бърно“ и оглави класирането в шампионата

16 Август 2015

При страхотно за състезания време, 42 градуса на асфалта и 138 000 души публика Хорхе Лоренцо (Moviestar Yamaha) спечели сравнително лесна победа в Гран при на Чехия – 11-ти кръг от Moto GP шампионата. Подиумът допълниха Марк Маркес (Repsol Honda) и Валентино Роси (Moviestar Yamaha).

Лоренцо стартира за втори път от пол-позишън този сезон и буквално излетя на старта, набирайки преднина от половин секунда още тогава. Той бе плътно следван от Маркес, докато Доктора изпадна до петото място и на повече от 2 секунди зад лидера. Въпреки това обаче в хода на състезанието, Роси успя да се добере до третото място. Отпред Лоренцо увеличаваше преднината си постоянно и с общо време 42’53.042 минути пресече първи финалната линия. Маркес остана на второто място, на цели 4.462 секунди.

Доста по-интересна беше битката за петото място отзад, където Дани Педроса (Repsol Honda) пресрледваше двете Ducati-та, но в крайна сметка успя да изпревари само Андреа Довициозо за петото място, а Андреа Яноне се позиционира без проблем на четвъртото.В средата на надпреварата лош късмет сполетя пилота на Suzuki Маверик Виналес, който падна и излезе извън „играта“.

Така след един изключителен и доминиращ уикенд, Хорхе Лоренцо се поздрави с победата си на „Аутодромо Бърно“ и с актив от 211 т. излезе начело на Moto GP шампионата. Със същия бройт точки, но две победи по-малко, второто място заема Валентино Роси. Маркес е трети със 159 т., следван от Яноне – 142 т. и Брадли Смит (Yamaha) – 106 т.