Печат на тази страница

Теодор Кабакчиев спечели титла №3 в BG-X Enduro-шампионата

08 Септември 2016

Габровският мотоциклетен талант Теодор Кабакчиев завоюва третата поредна титла в най-силния клас „Профи“ на родния BG X-Enduro шампионат. Състезателят на „Екстрийм Тойота Венци“ си осигури трофея за 2016-та предсрочно, с две победи в шестия кръг от календара, които донесоха нови 50 точки в актива му. Така Тедо стана недостижим за преследвачите си още преди последния официален старт за сезона в Самоков.

Кабакчиев (КТМ 300 EXC) очаквано нямаше проблеми в надпреварата „Алба-Дамасцена“, провела се край Скобелево. В навигацията победителят в Енрудокроса на „Ерзберг Родео`2016“ направи разлика от близо 15 минути на втория Десислав Цеков (Husqvarna TE300, Х Hard Riders). Трети завърши Искрен Генов (GAS GAS EC 250, Hard Riders). В Х-кроса Тедо също се справи най-бързо с препятствията, а втори и трети се наредиха Илиян Кузманов (Honda, AFG Racing) и Искрен Генов. В общото подреждане от кръга след Кабакчиев остана Генов с 40 точки, следван от Цеков с 38.

„Всичко протече нормално за мен. Този път не бях в оптимална форма, защото в паузата между двете състезания бях на морето и не бях тренирал. Това определено се усещаше, но се радвам, че отново успях да спечеля. Организацията на състезанието беше много добра - всичко беше на ниво, нямаше неточности, трасетата бяха изрядни и добре подготвени, което направи надпреварата много приятна за нас участниците“, сподели Тедо.

В генералното класиране за сезона Кабакчиев вече е с актив от 272 точки, с пет двойни победи в петте старта, в които взе участие. Той има и едно второ място от навигацията на Шипка-Емине, в която само стартира.

До края на годината Тедо планира три участия в чужбина – две от тях в Източноевропейските шампионати по ендуро и хард ендуро и едно в кръг от Световния шампионат по хард ендуро. И трите старта са в Турция.

Освен Теодор, още двама габровски състезатели стъпиха на най-високото стъпало на почетната стълбичка в шестия кръг от BG X-Enduro шампионата. В групата „Сеньори“ Габриел Тотев (KTM 450 EXC) и Диян Димитров (Beta 300 RR, Тюфлек Рейсинг) си размениха по една победа в двете дисциплини и събраха по 47 точки. Габриел обаче зае първото място в кръга, заради успеха си в навигацията. Тотев и Димитров водят оспорвана битка и за титлата в тази група. Кръг преди края на шампионата Димитров има аванс от само 3 точки, така че всичко ще се реши в Самоков в края на месеца. Пети при „Сеньори“-те на „Алба-Дамасцена“ се класира друг пилот на „Риск клуб“ (Габрово) – Нено Стефанов (Yamaha 450), който участва само в навигацията. Нено е четвърти във временното годишно подреждане, на 10 точки от третия - Панчо Кузманов (Honda CR 250, AFG Racing).

В надпреварата при дамите Денка Йорданова (KTM 350 EXC, Риск клуб – Габрово) отново нямаше проблеми за първото място и остави зад себе си Зорница Тодорова (KTM 300 EXC) и Мария-Луиза Раева (BETA 300 RR, МРК Боляри). В навигацията Денка беше с 47 минути по-бърза от Тодорова, а в Х-кроса просто беше без конкуренция. Габровката е недостижима и в генералното класиране за сезон 2016 с актив от 275 точки. Втората, Александра Ангелова (KTM 350 Freeride, DCRT Bobcat), е със 141 точки.