Ники Йовчев шампион в МХ1, Майкъл Иванов в МХ2 след Айтос

12 Ноември 2014

При тихо време, идеално трасе и 12-градусови температури премина последния кръг от Републиканския шампионат по мотокрос, който определи шампионите на страната в различните класове. На мотополигона в Айтос пред близо 10 000 зрители стартираха 66 наши пилоти и сътвориха наистина интересни състезания.

Николай Йовчев (Honda) се представи отлично пред собствена публика. Айтозлията кара изключително атрактивно през двата дни и напълно заслужи подкрепата на зрителите около трасето. Във втория манш Йовчев нарочно остана няколко секунди на старта и тръгна последен, след което в рамките на 2 обиколки си върна лидерската позиция и я запази до края. Освен че спечели надпреварата в клас МХ1, Йовчев стана и шампион на България. Втори при големите мотори се нареди Денислав Ангелов с КТМ, а трети стана Калоян Илиев с Yamaha.

При най-малките в клас МХ65, победител в Айтос и шампион на България стана Кристиян Иванов с КТМ. Младата ни надежда спечели и двата манша повече от убедително, а след него се наредиха Ерай Хасан и Християн Даков, двамата с КТМ.

В клас МХ85 безапелационен шампион и победител бе Хакан Халми с КТМ. Пилотът на МСК „Севлиево“ спечели и днешното състезание, след като победи в абсолютно всички кръгове от началото на годината. Това бе последният старт на Халми в клас МХ85, като от догодина той ще кара в клас МХ2. Втори след Хакан Халми в Айтос се нареди Юлиян Георгиев, а трети – Алекс Димитров, двамата с КТМ.

В клас МХ2 фаворитът Майкъл Иванов с Husqvarna не спечели днешното състезание заради няколко падания и повреда в мотора през първия манш. Майкъл и екипът му стабилизираха машината за втория, където пилотът от Троян отвя конкуренцията и успя да победи, но заради едва 8-те точки от първия манш остана 4-ти с актив от 33 т. Въпреки това обаче Майкъл е шампион на България в клас МХ2 и както е известно от догодина той ще кара в световния шампионат в същия клас, заедно с друг наш сънародник – Петър Петров. Любомир Васев с Yamaha спечели днешната надпревара в клас МХ2, втори остана Георги Георгиев със Suzuki, а трети – Кристиян Ангелов с Yamaha.

В клас МХ шампион стана Юлиян Райчев с Kawasaki, който днес остана на 2-ро място в крайното класиране, въпреки победата си в първия манш. Във втория той остана зад лидера Веселин Малинов с Yamaha. И двамата събраха по 47 т., но предимство в крайното подреждане има състезателят с по-предно класиране във втория състезателен манш. По този начин Малинов стана победител в Айтос, Райчев се нареди втори, а Теодор Гигов с Kawasaki – трети.

С Гран При на Айтос бе закрит официално Сезон 2014. Но любителите на мотокроса ще могат да видят още едно състезание още този уикенд. Това е най-старият традиционен мотокрос в България в Бобошево, който ще бъде за 58-а поредна година.