Печат на тази страница

MXGP: Петър Петров 12-ти в МХ2 на „Асен”, Фебре шампион в МХ1

31 Август 2015

37 000 ентусиазирани фенове създадоха страхотна атмосфера по време на Гран при на Холандия – 16-ти кръг от световния шампионат по мотокрос. Той се проведе на пясъчното трасе в Асен, а участие в него взеха двете надежди на България в клас МХ2 – Петър Петров (Kawasaki) и Майкъл Иванов (Husqvarna).

Известен с майсторството си да кара перфектно на пясъчни трасета, Петър Петров имаше големи надежди за класиране на подиума, след като се представи блестящо в свободните тренировки в събота с първо и второ място в двете сесии. След това обаче денят не продължи добреза Печето, който остана на 20-то място в квалификациите заради гръмнал заден амортисьор и падане в началото на надпреварата.

В неделя българинът направи добър старт в първия манш и се добра до 7-мото място, когато трябваше да напусне състезанието заради технически проблем. Във втория манш обаче той отново потегли успешно и финишира на 5-тото място, което му бе достатъчно за 12-тата позиция в крайното класиране. Другият български състезател Майкъл Иванов се нареди на 26-то място.

Това беше един труден уикенд на „Асен”. Съботата започна добре с няколко добри времена на свободните тренировки. В квалификацията обаче имах известни проблеми и затова финиширах на 20та позиция. В първото състезание имах приличен старт, движех се шести, когато на втората обиколка мотоциклетът ми започна да губи мощност и накрая не можех да правя скоковете, но все пак 5 обиколки преди края бях все още 7-ми. Тогава моторът просто спря. Във втория манш не направих най-добрия старт, което ме върна на пета позиция, след което не ми стигна времето да изпреваря 4-рия и третия. Все пак като цяло скоростта беше добра. На това състезание трябваше да съм на подиума, но това е мотокроса и се надявам в оставащите две състезания да се класирам в челната тройка” – бе коментарът на Печето след финала.

Иначе, 16-тият кръг от световния шампионат по мотокрос ще се помни дълго време поради няколко причини. Уикендът ще бъде паметен най-вече за Шоун Симпсън (Machinery Revo KTM), Тим Гайзер (Honda Gariboldi) и Ромейн Фебре (Yamaha Factory Racing Yamalube). Първите двама оглавиха овърола в своите класове, а третият бе коронясан за световен шампион два кръга преди края на първенството.

С перфектното си представяне Симпсън спечели победата в Холандия и се издигна до 4-тото място в генералното класиране за световния шампионат. Състезателят на оранжевите спечели първият манш с общо време 34:06.986, оставяйки на 7.820 секунди Гутие Пулен (Франция, Honda) и на 17.408 секунди Глен Колденхов (Холандия, Suzuki). Фебре се нареди на четвъртата позиция тук, но оглави класирането във втория манш с общо време 34:54.650 минути и удобна преднина от 8.684 секунди пред Колденхов. Симпсън остана трети за второто състезание, но този резултат му бе достатъчен, за да се изкачи на най-високата стълбичка на подиума. Челната тройка на „Асен” допълниха Фебре и Колденхоф.

С резултат 1-2 в двата манша победата в клас МХ2 в Холандия грабна Тим Гайзер (HRC Factory Racing), а подиумът допълниха Макс Ансти (Kawasaki) и Брент Ван Доник (Белгия, Yamaha). Лидер в генералното класиране е Гайзер с 518 т.  пред Йонас, който е с 13 зад него. Трети до момента е Ансти с 474 т., а Печето е на 10-та позиция със 301 точки.