След Гран при Севлиево: Коментарите на състезателите

07 Септември 2015

Този уикенд на едно от най-добрите мотокрос трасета в света „Горна Росица“ се проведе 7-ми кръг от републиканския шампионат, който остана в историята с няколко момента. Най-напред с първата Отборна купа на България в тази дисциплина, а след това с невероятното постижение на Майкъл Иванов (Husqvarna/Yamaha), който спечели по безапелационен начин победите в класовете МХ2 и МХ1.

Състезателят на „Троян моторспорт 01“ повеждаше от началото до края на всеки един от четирите манша и доказа от какво значение е опитът из трасетата в Европа. Макар, че рядко влиза в зоната на точките, вторият пилот на страната ни в клас МХ2 на световния шампионат, показа колко още има да се желае от родните състезателиоткъм по-добра техника на каране, липсата на истинска конкуренция и физическа подготовка. Иванов с лекота преминаваше от по-малката Husqvarna на по-голямата Yamaha и не само издържа 4 манша, но и не позволи на никой да го изпревари. Така той съвсем заслужено спечели две победи в Гран при Севлиево.

Michael Sevlievo MX

Така се случи, че нашият отбор („Троян Моторспорт 01“) нямаше човек в клас МХ1 и аз реших да карам и в двата класа. Мисля обаче, че в МХ2 конкуренцията беше по-голяма , но пък в МХ1 моторът беше доста по-силен и ми беше по-трудно да свикна от единия на другия. Иначе успях да взема и четирите манша, като водех без проблем от началото до края. Мисля, че затова много ми помогнаха участията в кръговете от световния шампионат, където конкуренцията е доста по-силна. Натрупах много опит и съм доста добре подготвен физически. Част от подготовката ми беше през зимната пауза в Италия, където бях един месец.“ – каза Майкъл Иванов след финала.

На второ място на „Горна Росица“ се нареди друг български талант, който дълго време отсъстваше заради контузия на китките – Иван Петров (КТМ). Въпреки, че има само 3 седмици тренировка с мотора, състезателят на МСК „Севлиево“ също показа добра форма и се качи на второто място на стълбичката за награждаването. Заедно с Хакан Халми (KTM) в същия клас и Тодор Тотев (Honda) в МХ1 той помогна на тима на домакините да спечели първата Отборна купа по мотокрос на България с най-малко наказателни точки.

В първия манш паднах и трябваше да наваксвам от последна позиция, но успях да достигна до третата. Във втория манш финиширах на втора позиция, Майкъл стана първи в двата. Иначе тук в Севлиево ми беше доста трудно, защото нямах нужната подготовка, тъй като не съм тренирал“ – заяви Иван Петров.

Доста интересни състезания се получиха и в другите класове. В МХ65 Кристиян Иванов („Тексим Моторспорт“, КТМ) запиза още една победа в актива си, а при 85 сс мотоциклети Жулиян Георгиев („Моторейсинг Варна“, КТМ) и Алекс Димитров („Мотоспорт Варна“, КТМ) си размениха по един манш.

MX 85 cc Sevlievo

„Тръгнах втори на старта, след което Алекс Димитров ми направи лек „ластик“, аз го настигнах, изпреварих го, дори леко успях да „дръпна“ напред, но „изби“ свеща на мотора и не можах да финиширам първи. Във втория манш пък се скъса веригата на Алекс и успях да спечеля“ – бяха думите на Жулиян Георгиев след финала.

В клас МХ пък Мартин Тодоров (МСК „Калабак 1969“, Yamaha) се доказа като абсолютен фаворит в тази категория, печелейки двата манша и съответно победата в Гран при Севлиево.

В първия манш не стартирах добре, може би около 6-8 позиция. Стигнах до 3-тото място още по средата на първата обиколка. В средата на манша изпреварих Юли и Веско и спечелих манша. Във втория манш стартирах отлично и така си улесних победата.”