Grand Prix Pomorie откри атрактивно Републиканския шампионат по мотокрос

20 Март 2016
Снимка: Lap.bg

Над 10 000 души се събраха около отлично подготвеното трасе в Порой, за да наблюдават Grand Prix Pomorie - първи кръг от Републиканския шампионат по мотокрос. За разлика от миналата година, когато преобладаваха силният дъжд и калта, този уикенд 103мата състезатели бяха посрещнати от приятно време. Днес заваля леко сутринта, но дъждът по-скоро поля пистата преди стартовете и спря. Така идеалните за състезания условия дадоха възможност за заформяне на атрактивни битки във всички класове.

МХ65: Румънка грабна първата титла “Спорт Тото Най-добра обиколка”
  Започваме с най-малкия клас МХ65, където състезателите показаха доста добри умения въпреки крехката си възраст. Победата в първия манш грабна Мариус Канакис (КТМ). Втори в състезанието и крайното класиране остана Радостин Михайлов (МС Черно море, КТМ). Голям шанс да спечели двата манша имаше румънката Аида Кояну (KTM), която оглави класирането във вчерашните квалификации. Повреда в мотора и забавяне обаче й отредиха 5-та позиция в първия манш. Във втория румънската състезателка се представи блестящо и пресече първа финалната линия, като освен с бронза в Grand Prix Pomorie, си тръгна от България и с първия в РШ по мотокрос приз “Спорт Тото Най-бърза обиколка”.

1458497591 1 559x

Тежко падане в първия манш претърпя другият български фаворит при 65 сс моторчета Виктор Бориславов (KTM). Състезателят на Мото Спорт Варна бе откаран в болница в Бургас, където се установи, че за щастие има само леко натъртване на коляното. Бориславов пропусна втория манш, но ще бъде готов за следващия кръг от РШ.

Николай Малинов безапелационен при 85 сс мотоциклети
  В клас МХ85 с много силно каране като победител от двата манша завърши Николай Малинов (Kawasaki). След него се нареди Николай Тимуш от Молдова, а на трето място завърши Ерай Хасан - и двамата с КТМ.
  За първа година в клас МХ85 се състезават шампионите в републиканския и балканския шампионат по мотокрос в клас МХ65 Димитър Грозданов (МХ Рейсинг Симитли, KTM) и Кристиян Иванов (Тексим Рейсинг, КТМ). Двамата заформиха собствена атрактивна битка за четвъртото място. В крайна сметка Иванов се нареди на 4та позиция, а Грозданов допълни челната петица.

Майкъл Иванов без конкуренция в МХ2
  Подобно на вчерашните квалификации, Майкъл Иванов (Троян Моторспорт 01, КТМ) отново бе безапелационен в клас МХ2 и спечели убедително двата манша в категорията. С две втори места среброто грабна Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ), а подиумът допълни Кристиян Ангелов (НСА Моторспорт, Yamaha).

1458497621 0 559x Снимка: Lap.bg

Българска борба за второто място в МХ1
  В клас МХ 1 румънецът Адриан Радута (Ямаха) победи и в двата манша, карайки със самочувствие от първата до последната обиколка. Въпреки отсъствието на основните фаворити Николай Йовчев и Тодор Тотев, феновете в Порой не останаха разочаровани. За доброто им настроение се погрижиха състезателят на домакините Шевки Шевкиев (МС Черно море, Suzuki) и пилота на Бяла Рейсинг Денислав Ангелов (Yamaha). В първия манш Шевкиев преследваше плътно Ангелов и го изпревари при атака в последните метри. Във втория обаче състезателят от Бяла падна лошо и завърши на задна позиция. Така, в крайна сметка Шевкиев взе среброто в Grand Prix Pomorie, а подиумът допълни другият претендент за титлата в МХ1 Калоян Илиев (МСК Севлиево, КТМ)

Мартин Тодоров атакува отново титлата в МХ
  В клас МХ рeпубликанският шампион Мартин Тодоров (AirMax Racing - Благоевград) започна перфектно защитата на титлата си от 2015-та, спечелвайки двата манша в клас МХ. Подиумът допълниха съотборниците в Панчо Рейсинг Тийм Веселин Малинов (Kawasaki) и Юлиян Райчев (Kawasaki).

Наградите на призьорите бяха връчени да кмета на Община Поморие Иван Алексиев. Предизвикателствата за българските състезатели по мотокрос продължават следващата седмица, когато в Яница (Гърция) стартира Балканския шампионат.