Мотокрос: Уникален Петър Петров с 3то място в първия манш в Холандия

29 Март 2016

Един от най-добрите български състезатели по мотокрос Петър Петров бе “на косъм” да повтори миналогодишния си успех в Ломел (Белгия). Заводският пилот на Kawasaki Racing Team записа най-добрия си резултат в МХ2 за този сезон, заемайки трето място в първия манш на изключително тежкото трасе във Валкенсваард (Холандия), където се проведе Гран при на Европа - трети кръг от първенството на планетата. Нелепо падане във втората надпревара обаче го лиши от втори подиум в световния шампионат.

Петров завърши на пето място квалификациите в неделя, което му отреди добра възможност за избор на стартовата решетка. Българинът направи страхотен старт в първия манш, потегляйки трети след Джефри Херлингс (KTM) и Полс Йонас (KTM). Осем обиколки по-късно Херлингс натрупа солиден аванс от над 17 секунди, който после увеличи на 31 и необезспокояван пресече първи финалната линия, следван от Йонас. Печето направи най-добрия си манш до тук и финишира на сигурното трето място.

Във втория манш Херлингс отново поведе, а българският пилот на Kawasaki Racing Team тръгна 11-ти, но успя лесно да се придвижи до 8мото място. Петров се беше устремил към челната тройка, преминавайки първо през Робъртс Джус (КТМ), а след това погна Джереми Сеевер (Suzuki). Осем обиколки след старта той беше 6-ти, но след жестока борба с петия Сеевер и при опит да го изпревари, българинът падна, не успя да запали мотора веднага и над три-минутно забавяне го върна назад класирането. Така Печето завърши на 23-то място втория манш, но въпреки това, благодарение на блестящото си представяне в първата надпревара, той зае 11-то място в Гран при на Европа с актив от 20 т.

Прекрасен дебют в клас МХ2 на световния шампионат по мотокрос направи Иван Петров (KTM). С резултат 26-27 той завърши на 28-мо място в Холандия. Майкъл Иванов (Marchetti Racing) е 27-ми. Във временното класиране Иванов е 26ти с 11 точки.

Победата тук безапелационно грабна Херлингс, който води убедително в шампионата със 150 т. актив. Втори в Гран при на Европа стана Полс Йонас, който заема същото място и във временното класиране. Трети стана Джереми Сеевер (Suzuki). Той поддържа тази позиция и в класирането до момента.

В клас MXGP победата във Холандия грабна Ромейн Февър (Yamaha) с резултат 3-1 в двата манша. С второ място в първия манш и четвърто във втория среброто взе Макс Нагл (Husqvarna), а подиумът допълни Тим Гайзер (Honda). В класирането първи е Февр със 132 т., следван от Гайзер със 124 и Евгени Бобришев (Honda) - 108 точки.