Мотокрос: Силен дъжд и атрактивни квалификации в първия ден на Гран при България

04 Юни 2016
Снимка: Lap.bg

Със силен дъжд, атрактивни квалификации и прекъснат първи манш в един от класовете ще се запомни първият ден от Гран при България - трети кръг от Европейския шампионат по мотокрос в класовете ЕМХ65 и ЕМХ85 и четвърти кръг на Републиканския шампионат в класовете МХ1, МХ2 и МХ. Те се провеждат на едно от най-добрите мотокрос трасета в света “Горна Росица” в Севлиево, а на старта застанаха 115 състезатели от 8 държави (България, Румъния, Турция, Сърбия, Гърция, Молдова, Хърватия и Унгария), съобщиха от Българската федерация по мотоциклетизъм.

ЕМХ85
  Въпреки дъжда, квалификациите започнаха по програма с клас ЕМХ85, където първо място в дебютното си каране на “Горна Росица” зае унгарецът Кристоф Якоб (Husqvarna) с време 18:20.220 минути, а на цели 28.934 секунди от него втори остана Никола Хранич (Husqvarna, Хърватска). Българинът с най-предно класиране тук е Николай Малинов (Kawasaki), който въпреки силната конкуренция от 15 състезатели, зае третото място с 52.519 секунди пасив.

ЕМХ65
  В следващите минути дъждът продължи да вали, поради което организаторите решиха да отложат квалификационния манш на най-малките състезатели, за да ги предпазят от неприятни инциденти и наранявания. Така за квалификация се взеха времената от втората свободна тренировка, при която челната тройка окупираха Мариус Поповици от Румъния с КТМ, Ласло Течи (Унгария, КТМ) и Ноел Занош (Унгария, КТМ). От родните пилоти 5-ти на стартовата бариера ще излезе Радостин Михайлов (КТМ).

МХ2
   Не по-малко интересни бяха квалификационните маншове за Републиканския шампионат по мотокрос. Тук най-добро време на домашното трасе в Севлиево очаквано даде пилотът на домакините Хакан Халми (КТМ), който завъртя обиколката за 2:21.257 минути, оставяйки на 8.680 секунди Георги Георгиев (Тексим Рейсинг, Suzuki). Трето място днес зае Кристиян Ангелов (НСА Моторспорт, Yamaha), който регистрира време 2:29.998 минути. Подобно на миналата година този клас отново е сред най-многобройните и в същото време най-непредсказуемия, тъй като някои от новите попълнения спокойно могат да поднесат изненада утре.

МХ1
   Отново безапелационен в клас МХ1 беше румънецът Адриан Радута (Yamaha), който завъртя най-бързо обиколката на “Горна Росица” за 2:37.500 минути. Зад него обаче за първото място утре го дебнат родните пилоти Шевки Шевкиев (Suzuki), който остана на само 2.868 секунди и Калоян Илиев (KTM) - 15,925 секунди.

МХ
   Наред с квалификациите, днес се състоя и първият манш във възможно “най-профи” класа от родното първенство, а именно МХ. Тук екшънът очаквано бе най-голям, тъй като дъждът като по програма се усили и наложи развяването на червения флаг заради твърде тежкото трасе. До този момент обаче 75% от 15-минутния манш беше изминал, заради което времената бяха зачетени. Така първото място с време 6:32.698 минути зае Веселин Малинов (Панчо Рейсинг Тийм, Kawasaki). Втори, с 36.586 секунди разлика завърши Захари Томов (МХ Шулц, Honda). Челната тройка допълни Пламен Петров (АИТ Рейсинг Тийм, Suzuki), който остана на 38.949. Фаворитът в този клас Мартин Тодоров (Air Max Racing, Yamaha) се класира на пета позиция. Равносметката: от 19 състезатели на стартовата решетка, квалификационната сесия успяха да преминат едва 11! А това е предпоставка за изключително интересен втори манш утре.
   Официалното откриване на Гран при България е от 10.30 часа, а веднага след това стартират и състезателните маншове. Входът е свободен!