След Гран при Севлиево - коментари на някои от състезателите пред Riders.Live

13 Септември 2016

Много екшън, рекорден брой пилоти, солидна публика и изненади предложи Гран при Севлиево – 5-ти кръг на Републиканския шампионат по мотокрос. 149 състезатели от България, Турция, Румъния и Гърция застанаха на стартовите решетки в различните класове, съобщиха от Българската федерация по мотоциклетизъм. Надпреварата, която постави по взривяващ начин началото на втората половина на състезателния мото-сезон 2016, отреди и отборните шампиони на България в класовете „Юноши”, Мъже (МХ1/МХ2) и МХ.

Допълнителна доза адреналин за 5000 зрители, заобиколили мото-полигон „Горна Росица”, внесе състезанието „Балканче крос”, което се провежда за пръв път по време на кръг от РШ. На старта застанаха 33-ма мотористи, които не само върнаха назад във времето публиката с 50 сс машини, но впечатлиха и с уникална ретро-визия.

„Балканче крос” се състоя в два манша от по 8 минути и две допълнителни обиколки, след които на първо място се класира Вангел Тодоров от Енина. Втори остана друг състезател Васил Костов от Крън, който преди седмица бе най-бърз при надпреварата с балканчета на ендуро състезанието "ЕnduroX Алба-Дамасцена". Подиумът допълни Мариян Тодоров.

Не по-малко интересни бяха състезанията в различните класове на Гран при Севлиево. Въпреки силната конкуренция от страна на гръцките пилоти в клас МХ65, най-малките български таланти показаха изключителен хъс и амбиция след време да покоряват европейски, а защо не и световни върхове. Един от фаворитите в категорията Виктор Бориславов (Мотор Спорт Варна, KTM) се представи повече от добре, печелейки първия манш. Във втория пилотът от Габрово нямаше късмет и отстъпи на Золтан Ордог от Румъния също с КТМ.

В първия манш бях трети на старта, но на първото спускане вече водех и си завърших 1-ви манша. Във втория манш не стартирах по най-добрия начин, тръгвайки от 4-та позиция, след това успях да се добера до 2-ра позиция. След това изпреварих и първия Мариос Конакис от Гърция и поведох, но 100 м преди финала едно дете излезе на „пътеката” пред мен, не успях да направя следващия скок и върнах газта. Золтан Ордог се възползва от това и точно тук ме изпревари, заради което завърших 2-ри манша и състезанието”. – каза родната надежда Виктор Бориславов.

Подиумът допълни състезателят на Несебър Мото Радостин Михайлов, който с резултат 4-3 събра достатъчните 38 точки.

В МХ85 състезателят на домакините Николай Малинов (Kawasaki) спечели убедително двата манша, като повеждаше от старта до финала и без изненада с пълен актив от 50 точки грабна победата на „Горна Росица”. Втори завърши Антонис Сагмалис (Гърция), а подиумът допълни Димитър Грозданов (МХ Рейсинг тийм Симитли, КТМ). В челната петица завърши още един роден талант Кристиян Иванов.

Направих добри стартове, потеглях втори, но в първия манш Димитър Грозданов ме изпревари още на първата обиколка, а след това на втората и гръцкият пилот. После Грозданов падна и аз завърших 3-ти. Във втория пак потеглих след Малинов, но Грозданов и Сагмалис ме изпревариха и финиширах 4-ти” – каза Иванов след финала.

За пореден път може би най-интересното състезание бе това в клас МХ2, където и конкуренцията е все още най-силна. Абсолютен победител тук стана надеждата на България в световния шампионат по мотокрос Майкъл Иванов (НСА Моторспорт). Пътят до победата обаче не бе никак лесен, като затова се погрижи друг роден талант - Иван Петров (МСК Севлиево, КТМ).

В първия манш Майкъл Иванов пое водачеството от самото начало, натрупа солиден аванс и спечели с цели 20 секунди преднина, отказвайки конкурента си в края на надпреварата. Вторият манш обаче не започна по най-добрия начин за състезателя от Троян, който тръгна 2-ри на старта и трябваше да атакува Иван Петров за първата позиция. Все пак Иванов изпревари Петров в третата обиколка. Иван Петров не спря да преследва Майкъл до финала, но точно когато се канеше да атакува за пореден път се хвана за каската и намали газта. Оказа се, че проблем с очилата е била причината, за да кара по –внимателно до края. Така с пълен актив от 50 точки Майкъл Иванов оглави класирането в МХ2. Трети и в двата манша завърши Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ).

Доста по-лесни победи спечели Майкъл Иванов в по-големия клас МХ1, където караше 450 сс Yamaha. В първия манш състезателят от Троян поведе, натрупа солиден аванс и с лекота пресече първи финалната линия. Във втория манш лидерството взе румънецът Адриан Радута, но в средата на първата обиколка Майкъл успя да го задмине и не позволи да бъде изпреварен до края.  Така Радута трябваше да се задоволи с второто място на подиума. Много добро представяне направи новият състезател на AirMax Racing – Благоевград Николай Йовчев (Honda). 5-кратният републикански шампион се завърна на мотокрос трасето след стабилна пауза с приличното трето място.

Традиционно най-многоброен бе клас МХ, където пак традиционно спечели Мартин Тодоров (AirMax Racing – Благоевград, ):

В първия манш не стартирах много добре, но още в третия завой спечелих първата позиция и до края на манша нямах проблеми и завърших 1-ви с много добър аванс. Във втория манш взех старта и се опитах да карам без грешки, равномерно и спокойно. Забавлявах се много и съм доволен че успях да спечеля това състезание.” – каза победителят след финала.

Освен голямата купа за първото място Мартин получи и трофея на „Спорт тото” за най-бърза обиколка в МХ - 1:58:703 минути.

Веселин Малинов (МСК Севлиево, Кавазаки) остана на второ място (1 манш- 3 място, 2 манш- 2 място, 42 точки), а трети на подиума се качи Кадир Масар (АИТ Рейсинг тийм, Сузуки, 1 манш- 4 място, 2 манш – 3 място, 38 точки).

Така равносметката след второто издание на Отборната купа на България по мотокрос е ясна: Две титли за НСА Моторспорт  (в категориите „Юноши” и „Мъже”) и една за АИТ Рейсинг Тийм – в клас МХ.

След Севлиево мотокрос състезателите се отправят към легендарния полигон „Ридо” край Самоков, където кръгът освен републикански, ще е и пореден от Балканския шампионат