Първа точка за Иван Петров в Световния шампионат по мотокрос

17 Април 2017

Трима българи взеха участие в Гран при на Трентино – 5-ти кръг от Световния шампионат по мотокрос, който се проведе тази събота и неделя в Италия. Много добро представяне направи Иван Петров (8biano Racing Team, Husqvarna), който записа първата си точка в клас МХ2 изобщо.

Младата българска мотокрос надежда се нареди на 20-то място в първия манш на клас МХ2, с което за пръв път попадна в зоната на точките. Във втората неделна надпревара липсата на късмет изпрати Петров на 33-та позиция и приличната 26-та в крайното класиране.

Това беше един труден уикенд. Имах доста падания. Целият се ухлузих и натъртих. Обаче първият манш карах добре и съм мното щастлив, че взех първата си точка. Надявам се да е първата от многото!” – бяха думите на Иван Петров след финала.

За пръв път от февруари месец насам на трасето се върна и големият коз на България в клас МХ2 на Световния шампионат по мотокрос – Петър Петров (Kawasaki Racing Team). Печето, който тренира с мотор едва от две седмици след контузията, не караше на максимума на възможностите си и също регистрира 1 точка с резултат 21-25 в двата манша и 25-то място в крайното класиране.

Вчера не беше много добър ден, но беше също така и първо състезание. Като резултат беше много зле, но имаше и много позитивни неща. Стартовите ми въобще не бяха добри и първия манш падах, но като цяло съм радостен, че съм обратно в падока. За последните 6 месеца имам може би месец и половина на мотор максимум два на мотора. Ще ми отнеме малко време да се върна в форма, но скоро ще се борим отново за топ 5 и пак ще се прецелваме в подиума! Класирането от вчера не ме плаши изобщо, скоро пак ще съм там, където ми е мястото – сред първите!” – заяви Петър Петров специално за Riders.Live.

Третият ни представител в клас МХ2 Майкъл Иванов (Vamo Racing Team) се нареди на 31-во място, като за съжаление не успя да вземе точки от Гран при на Трентино.

Първа победа в клас МХ2 грабна състезателят на Red Bull KTM Factory Racing Хорхе Прадо Гарсия. Въпреки крехката си възраст от едва 16 години испанецът даде повече от прилични резултати. Той започна неделния ден с второ място в първия манш, а във втория взе холшота и успя да се пребори със съотборника си Пол Йонас. Йонас спечели първият манш, но остана на второ място в крайното класиране. Подиумът допълни Жулиен Либер от Белгия – също с машина КТМ.

В клас MXGP първото място в Гран при на Трестино грабна Антонио Кайроли (Red Bull Factory Racing KTM). Многократният световен шампион застана на стартовата решетка от пол-позишън и използва аванса си, като взе холшота в първия манш и пресече първи финалната линия, водеше всяка една обиколка. Във втория манш Кайроли отново подлуди местната публика, повеждайки след първия завой, но нелепа грешка го изпрати на 20-та позиция. В края на първата обиколка Кайроли вече беше 15-ти. За да спечели Гран при на Трестино обаче, италианецът трябваше да завърши на второ място – ситуация, която би изглеждала недостижима за кой да е друг пилот. Страхотната атмосфера на родното трасе и подкрепата на публиката явно мотивираха Кайроли, който направи невъзможното и преодоля всички пред себе си, за да завърши надпреварата на втората позиция и само 4.165 секунди зад водача Тим Гайзер (Honda). Гайзер се качи на втората стълбичка на подиума, а на третата застана Арнауд Тонъс (Yamaha).

Следващата спирка на Световния шампионат по мотокрос е повече от интересна – Гран при на Европа с пясъчното трасе във Валкенсвард.