Първа победа за Ангел Караньотов в клас Superbike на източноевропейския шампионат по мотоциклетизъм на писта

13 Юли 2015

След едно изключително интересно и наситено с много емоции състезание Ангел Караньотов (ZedMoto, Kawasaki) спечели първата си победа в клас Superbike на източноевропейския шампионат по мотоциклетизъм на писта. Днес на летищен комплекс „Долна Митрополия“ край Плевен се проведе четвъртият кръг от първенството в класовете SP125, F600, F1000, SSP600 и Superbike, а успоредно с него се състояха и стартовете от европейския шампионат по супермото в класовете SM Junior и S3, както и изотчноевропейския в класовете SM65, SM85, S3 и Open. Участие взеха общо 104 състезатели от 6 държави, а именно Гърция, Турция, Сърбия, Румъния, Македония и България.

achi-dolna-july

При отлично за състезания време първи на пистата излязоха скутерите, за които това е втори кръг от ИЕШ. На старта застанаха 15 мотоциклета, но в крайна сметка победата отиде при румънеца Лауренциу Чаурешку (Aprilia). Втори, на 3.476 зад него остана българският талант Иво Михайлов (Malaguti), а трети се нареди Боян Петров (Aprilia).

В клас SP125 победата грабна Милен Георгиев (Aprilia), който поведе от началото до края на надпреварата. До него на второто място на стълбичката за награждаването се качи Жулиета Ленкова (Aprilia), а подиумът допълни македонският състезател Християн Бузалковски (Aprilia).

В клас F600, където победата с много добър старт спечели Емил Андреев (Kawasaki). Втори се класира Павел Драганов (Kawasaki), а трети се нареди Тодор Меченски (Yamaha).

В клас F1000 победителят от миналия кръг в Долна Митрополия Михаил Атанасов (Suzuki) взе старта, плътно следван през цялото време от Красимир Михайлов (BMW). Проблем със спирачката през целия уикенд обаче попречи на Михайлов да даде най-доброто от себе си и той трябваше да се задоволи с второто място. След яка битка с Красимир Попов (Yamaha) първи подиум за сезона записа Луко Луканов (Suzuki), който завърши на третото място.

В клас SSP600 заслужена победа днес грабна сърбинът Ненад Стоянович (Yamaha). Той успя да влезе първи на първия завой, докато българската надежда Александър Георгиев с Honda закъсня и трябваше да догонва. Малко по-късно обаче Георгиев извади лош късмет и падна на шикана, но остана в състезанието и се предвижи от 9-та до 5-та позиция. Това даде възможност на румънецът Йонел Паскота с Yamaha, да изпревари Бойко Божинов, също с Yamaha и да завърши на воторо място в клайното класиране. Божинов остана на трета позиция.

Както винаги с най-голям интерес се очакваше надпреварата в клас Superbike, където Караньотов поведе на старта, но в първия завой първи влезе Мартин Чой (BMW). Състезателят на Eco Racing изпълни заканата си да заложи именно на силния старт и дръпна с голяма преднина още оттогава, като на третата обиколка вече водеше с над 5 сек пред Ангел Караньотов. В петата обиколка обаче Чой отново получи повреда в мотоциклета и за втори път този сезон не успя да завърши състезанието. Причината е проблем с демпфера, получен след попадане в неравност на трасето. Това даде отлична възможност на Ангел Караньотов и Красен Кънчев да зарадват публиката с яка битка. В крайна сметка Ачи водеше почти през цялото време, като върна газта само един път и позволи на Кънчев да го изпревари. Веднага след това обаче Караньотов си върна лидерството и пресече първи финалната линия с 4.225 сек преднина пред Кънчев. Подиумът допълни Александър Ленев (JRC Motorsport, Kawasaki). Иначе, председателят на БФМ Богдан Николов бе подготвил изненада за състезателите, тъй като пистата бе с малко по-различна конфигурация от последния път. Последният завой бе скъсен, което даде възможност за регистрация на ново най-бързо време от 1:31.7 мин, поставено от Мартин Чой в загряващата обиколка. Състезателят на Eco Racing Team беше на път да подобри този успех и в състезанието, завъртайки най-бърза обиколка за 1:31.1 мин, но отпадна и на практика това време не важи.

В отборното класиране за източно-европейския шампионат по мотоциклетизъм на писта безспорен победител е България.