Три победи за българите във втория кръг от Балканския шампионат по мотоциклетизъм на писта

11 Април 2017

След изключително успешно представяне българските състезатели по мотоциклетизъм се поздравиха с три победи във втория кръг на Балканския шампионат. Жулиета Ленкова (МСК Плевен, Aprilia), Калоян Ангелов (МК Боляри, Honda) и Мартин Чой (Еко БМВ Рейсинг Тийм, BMW) грабнаха първите места след драматични състезания в класовете SP125, F1000 и SBK. На стартовата решетка застанаха общо 75 състезатели от България, Гърция, Сърбия, Румъния, Турция и Македония, съобщи на официалния си сайт Българската федерация по мотоциклетизъм.

След добър старт от трета позиция в клас SP125, Жулиета Ленкова излезе втора на първия завой след Християн Бузалковски (Aprilia). Във втората обиколка състезателката на МСК Плевен атакува македонския пилот и го изпревари, но Бузалковски бързо си върна първото място. Някъде в средата на надпреварата Ленкова отново пое лидерството, натрупа преднина и не позволи да бъде изпреварена до края. В същото време битката се пренесе за второто място между състезателят на бургаския тим MotomaniaBG Милен Георгиев и Бузалковски, от която победител излезе българинът. Георгиев финишира на 8.7 секунди зад Жулиета, а Бузалковски допълни подиума с цели 34 секунди пасив.

“В клас SP125 Милен бе сполетян от технически проблем с мотора,който стана причина за падане в квалификациите, заради което пък се наложи да пропусне TP2. Екипът на клуба възстанови щетите по мотора в рамките на 100те мунути оставащи до старта на класа. Милен Георгиев завърши на второ място във втория кръг от шампионата!” – споделиха след финала от MotomaniaBG.

„В неделя искахме да настроим мотора за да може да е конкурентен, но „предобрихме“ нещата и мотора затегна. Тогава се наложи поради липса на друг двигател да оправят стария, но разбира се той няма как да върви наравно с другите. В SSP беше един чудесен уикенд и аз съм много доволен, особенно от факта че успях да подобра личния си рекорд и да пазя едно постоянно темпо.“  – бяха думите на Милен Георгиев.

В клас F600 българският фаворит Красимир Михайлов (Honda) излезе втори на старта, плътно след Али Ере Йегин от Турция с Yamaha. В петата обиколка българинът атакува и пое лидерството, но направи грешка, от която Йегин се възползва и си върна първото място. Битката продължи до самия край, като двамата си размениха няколко пъти позициите, но в крайна сметка първи финалната линия пресече Йегин. Едва 1.3 секунди не достигнаха на Михайлов, за да се качи на най-високата стълбичка на подиума и той завърши втори. Добро състезание направи и пилотът на V-Tac Racing Тодор Меченски. Той потегли четвърти след първия завой, но на втората обиколка изпревари пилота на домакините Психогиос и допълни подиума с 20 секунди разлика от Йегин.

“Беше много оспорвано състезание. Добре се получи. Влязох втори на старта, след това изпреварих турския състезател. После направих грешка и той пак ме мина Втори съм, но съм доволен”. – каза Красимир Михайлов след финала.

Жестока конкуренция между българи, македонци и сърби се наблюдаваше в клас F1000 през целия уикенд. Калоян Ангелов направи страхотен старт от първа позиция и водеше в началните обиколки, плътно следван от Слободан Ивчевски (Honda). В шестата обиколка Ивчевски изпревари българина, но два завоя по-късно той отново си върна лидерството. В крайна сметка Ангелов се поздрави с двойна победа този уикенд, а Ивчевски трябваше да се задоволи с второто място на “Серес”.

“През цялото време плътно зад мен беше Слободан Ивчевски. Постепенно се измъкнахме напред и започнахме да затваряме с една обиколка по-бавните състезатели. По едно време ме изпревари, но си върнах бързо лидерската позиция. Имахме много пролреми с предното окачване, но в крайна сметка спечелихме и съм щастлив.Конкуренцията беше изключително силна, но въпреки това не дадохме никакъв шанс на македонските пилоти да вземат първото място на “Серес”. – бяха думите на победителя Калоян Ангелов.

В клас SSP колоната поведе гръцкият пилот Димитрис Каракостас (Honda),но при атака за лидерската позиция в средата на първата обиколка паднаБоян Бончев (AИТ Рейсинг Тийм, Yamaha), който не успя да продължи надпреварата. Румънският пилот Йонел Паскота (Yamaha) излезе втори, а Александър Георгиев стана трети. Гръцкият състезател се откъсна пред конкуренцията със сериозен аванс от 8 секунди и пресече финалната линия с 9.754 секунди преднина. Зад тях Георгиев и Пламен Петров (Троян МотоКлуб) водеха борба до края за третото място. В крайна сметка на подиума се качи представителят на плевенската мотоциклетна школа, завършвайки само на 0.3 секунди пред Петров и 14.352 секунди от Каракостас. Паскота взе среброто в Гърция.

“Бях трети на първия завой. Водехме голяма битка с Пламен за третото място, изпреварихме се няколко пъти. Движехме се много близо първата група в рамките на 1.21 минути. Боян Бончев падна на първата обиколка пред мен, но е добре.” – каза Александър Георгиев след финала.

Безспорно най-очаквано от 8000 зрители на “Серес” бе надпреварата в клас SBK. Чой направи перфектен старт от трета позиция, плътно следван от състезателя на домакините Хараламбус Параскевопулос (Yamaha). В опит да мине по-бързо напред падане претърпя дебютантът в профи-категорията Атанас Нейчев (Aprilia). Впоследствие се оказа, че състезателят на Несебър Мото е със счупена ключица и най-вероятно ще пропусне следващия кръг от Балканския шампионат в Румъния.

Иначе, Чой и Параскевопулос направиха страхотно шоу за публиката. Гръцкият състезател се опитваше всячески да атакува българския фаворит, но в крайна сметка Чой удържа на натиска и финишира първи, завъртайки всичките 12 обиколки за 17:12.580 минути. Харис трябаше да се задоволи с второто място и 0.052 секунди пасив, а подиумът допълни сънародникът му Джорджиос Маркесинис (Yamaha), който завърши на 13.813 секунди разлика от Чой.