BMU European SuperMoto Championship – с два ударни кръга в Кюстендил стартира шампионат по СуперМото
Избрана

28 Май 2018

С два ударни кръга в Кюстендил стартира BMU Европейския шампионат по СуперМото. През изминалия уикенд (19-20 май) на стартовите решетки на картинг писта „Пауталия” застанаха 38 пилоти от България, Македония, Турция и Румъния, които сътвориха истинско зрелище в класовете S Open, S3, SM85, SM65 и „Скутери”. Благодарение на отличното представяне на родните състезатели, България спечели убедително отборното класиране, съответно със 241 т. пред Турция – 190 т. и Румъния – 139.

Какво се случи през двата дни?

Започваме с най-малките състезатели в клас SM Junior, който по традиция комбинира SM65 и SM85. За европейския шампионат класирането е сборно, докато за републиканския е отделно.

Първият манш в събота бе рестартиран заради фалстарт на четирима състезатели. Много добро потегляне след това направи състезателят на Турция Фуркан Айвкут (KTM), който въпреки непрекъснатите атаки на Виктор Нейчев (ЕърМакс Рейсинг, КТМ), успя да задържи лидерската позиция и пресече първи финалната линия. Нейчев финишира втори на 98 хилядни от секундата след победителя. Вторият манш се разви по идентичен начин и така при 85 сс машини Айвкут си осигури пълен актив от 50 т. Чудесното представяне на Виктор Нейчев му донесе 44 точки от съботния ден, а подиумът допълни Радостин Михайлов (Несебър Мото, КТМ), който финишира с 4-то място в първия манш и трето във втория.

По доста по различен начин се развиха нещата в клас SM Junior в неделния ден. В първия манш Виктор Нейчев направи отличен старт и успя да удържи натиска на Радостин Михайлов и Кристиян Иванов до края, завършвайки на лидерската позиция. Айвкут направи грешка и излезе от пистата, което го забави и финишира пети. Във втория манш Виктор Нейчев отново стартира перфектно и успя да задържи лидерството до края, осигурявайки си максимален актив от 50 точки и победа във втория кръг от BMU European SuperMoto Championship. Втори с общ сбор 42 точки стана Радостин Михайлов (1 манш – 2място, 2 манш – 3 място). С трофея за третото място си тръгна Фуркан Айкут (38 т).

При най-малките в първия манш Баран Кочаман (КТМ) от Турция надделя с аванс от 34.5 секунди пред Живко Иванов (Панчо Рейсинг Тийм, КТМ), а челната тройка затвори Патрик Паскота от Румъния (KTM). Ситуацията във втория манш, както и в двата манша в неделния ден остана непроменена и така лидер при 65 сс машини е Кочаман със 100 т. пред Живко Иванов с 88 и Паскота с 80 т.

Зрителите на писта „Пауталия” имаха възможност да наблюдават четири изключително интересни манша в класовете S3 и Open. Дебют в дисциплината СуперМото направиха две доста познати имена от шампионата по мотоциклетизъм на писта, а именно Красен Кънчев (АИТ Рейсинг Тийм, КТМ) и Светлин Иванов (ЗедМото, КТМ). На стартовата решетка в S3 застана мотокрос шампионът Майкъл Иванов (НСА Моторспорт, КТМ), което внесе допълнителна нотка адреналин в надпреварата.

В първия съботен манш групата поведе Янко Ташев (МСК Ридо Самоков, ТМ), плътно следван от Светлин Иванов и Влад Неага (Румъния, TM). Лош старт направи Александър Георгиев, който обаче показа класа и след изключително преследване оглави класирането и завърши първи. Тук изненадата безспорно поднесе Иванов, който успя да се справи с водача Ташев и пресече финалната линия втори, на само 3.643 секунди от Георгиев. Състезателят на МСК Ридо Самоков остана трети, на 12.781 секунди.

Вторият манш отново бе спечелен от Георгиев, а втори се класира Ташев с 4.025 секунди пасив, следван от румънеца Влад Неага (+18.828 секунди). Светлин Иванов стартира, но бе дисквалифициран заради фал-старт и на практика точките му не бяха зачетени.

В неделя битката за първото място в клас OPEN беше повече от интригуваща през всички обиколки. Първият манш беше спечелен от Александър Георгиев пред Светлин Иванов и Янко Ташев. Във втория четирима състезатели караха буквално един зад друг през 18-те обиколки, като в повечето пробягвания времената им бяха равни – по 0:50 минути. Разликите бяха в хилядни от секундата, като във втория манш Янко Ташев успя да спечели удържайки натиска на Александър Георгиев, Светлин Иванов и Влад Неага. В крайното подреждане за кръга обаче на първото място се качи Георгиев с 47 точки, пред Ташев 45 т. (в първия манш се класира 3-и) и Светлин Иванов (1 манш – 2 място, 2 манш – 3 място, 42 точки).

„В първия манш в събота направих много лош старт и бях четвърти. След това започнах да гоня Светлин Иванов, Янко Ташев и Влад Неага. Успях да ги изпреваря в няколко обиколки, след което поведох и така и завършихме. Вторият манш беше идентичен на първия. ” – бяха думите на Александър Георгиев за съботното състезание.

„В съботния ден първия манш стартирах първи, но допуснах 2 грешки, което даде възможност на Сашо Георгиев да ме изпревари, попречи ми да направя по-предно класиране и завърших на 3-та позиция. Във втория манш завърших втори. В неделя през 1ви манш не можах да стартирам както трябва на първият завой се сбутахме с още един състезател и успях да стигна до 3та позиция. Във втория манш стартирах първи и успях да издържа на атаките на Александър Георгиев и завърших на първо място.” – каза Янко Ташев.

В клас S3 Майкъл Иванов без изненада си спечели абсолютни победи в четирите манша на уикенда, оглавявайки класирането със 100 т. актив. В събота на втората стълбичка на подиума се качи Алекс Димитров (Мотоспорт Варна, КТМ), който обаче падна тежко на тренировката в неделя и не успя да стартира в манша. Така втори във временното класиране стана турчинът Емирхан Еркан (KTM) с 84 точки, следван от Глория Дяскова (KTM) – 76 точки.

Следващият кръг на BMU European SuperMoto Championship e в Долна Митрополия, Плевен, на 3 юни, а преди това можете да разглездате пълното временно класиране след двата кръга тук: