Гран при България 2010: Макс Нагл първи в МХ1, Кен Росчън в МХ2 след квалификациите

03 Април 2010
Днес се проведоха квалификациите за Гран при на България – първи кръг от световния шампионат по мотокрос.
Днес се проведоха квалификациите за Гран при на България – първи кръг от световния шампионат по мотокрос, а така също и първият манш от световната надпревара при жените. Около 3000 души предпочетоха да отпразнуват Велика събота със зрелищното мотоциклетно шоу, което се състоя на мото-полигон "Горна Росица" край Севлиево. В клас МХ1 най-бърз в квалификациите бе пилотът на КТМ Максимилиан Нагл, а в МХ2 първи финишира друг германски състезател – Кен Росчън със Suzuki. Дебют на световното първенство направи българският талант Петър Петров с Honda, който се класира на 32-ро място. petrov-214-sent"Това е моето домашно състезание и исках да се представя по-добре. Всичко това ме притесни доста и не успях да се представя на ниво. Моята цел е да взимам точки и ще се опитам да я постигна още в първия манш в неделя" - каза Петров след квалификацията. Печето кара пред родна публика и знае, че любителите на мотокроса очакват най-доброто от него. Това прави напрежението изключително голямо, каквато е и конкуренцията в МХ2 в момента. Въпреки това с малко повече късмет, убедително представяне и подкрепата на феновете българският пилот на SRS Honda има шанс за по-предно класиране. МХ1: При 450 сс мотоциклети състезателят на Kawasaki Racing Team Себастиан Пърсел взе холшота, но още в първата обиколка бе изпреварен от Макс Нагл. 25-годишният французин следваше плътно пилота на КТМ, който обаче продължи да води убедително и заслужено спечели квалификацията. nagl-cairoli-8-sentНастоящият световен шампион Тони Кайроли, който получи наградата на Youthstream за най-добър състезател на годината, завърши трети в квалификационния ден. Съотборникът на Нагл в КТМ направи лош старт, но бързо взе нещата под контрол и успя да изпревари Давид Филипаертс от тима на Yamaha Monster Energy. Три обиколки преди края Кайроли се справи и с новия пилот на Tekka Suzuki Клемент Дизеле, който в крайна сметка остана четвърти. Топ 5 допълва пилотът на Yamaha Давид Филипаертс.

Квалификация – МХ1:
Поз: Състезател Нац: Фед: Мотоциклет: Време Об Най-добро време за обиколка Об: Скорост

51.857

МХ2: group-photo-podium-2-2При четвърт-литровите мотоциклети победител в квалификацията стана Кен Росчън от отбора на Tekka Suzuki. Първите четири обиколки германският състезател се движеше трети, докато Джефри Херлингс с КТМ водеше колоната. В четвъртата обиколка се разигра люта битка между Росчън и настоящият шампион в МХ2 Марвин Маскуин, спечелена от пилота на Suzuki. Росчън продължи да атакува, изпревари Херлингс и заслужено спечели първото място в днешната квалификация. Джефри Херлингс, който през по-голямата част от състезанието караше пред Маскуин, все пак отстъпи второто място на съотборника си и финишира трети. На четвърто място остана пилотът на CLS Kawasaki Джереми ван Хорбийк, а на пето - Стивън Фросард - също състезател на зеления тим.

Ето и класирането в топ 10 на МХ2:
Поз: Състезател: Нац: Фед: Мотоциклет: Време: Об: Най-добро време за обиколка: В об: Скорост:
10 37 Валентин Тейлет ФРА FFM KTM 25:44.819 12 1:57.492 9 51.476

Стартът на Световния шампионат по мотокрос ще бъде даден официално утре в 10.30 ч. от министър-председателя Бойко Борисов. Официални гости на събитието ще бъдат спортния министър Свилен Нейков, президента на комисия "Мотокрос" към ФИМ Волфганг Сръб, президента на организаторите от "Ютстрийм" Джузепе Луонго и други. Гран при България 2010 може да наблюдавате пряко онлайн на www.freecaster.tv.

Снимки: Supercross.com и БФМ