Мотокрос: Гран при на Латвия – 2 х 50 за отбора на Redbull Teka КТМ

21 Юли 2011

Следва --> Льомел, 31 юли

Отборът на Redbull Teka КТМ за пореден път доказа, че е номер 1 в световния шампионат по мотокрос, след като Антонио Кайроли и Кен Роксен спечелиха и двата манша съответно в клас МХ1 и МХ2 на Гран при на Латвия.

MX1podium_MxGp10LV011

МХ1. В първия манш холшотът грабна Макс Нагл, но Кайроли бързо пое лидерството. В челото се движеха също победителят от предишния кръг в Германия Евгени Бобришев, следван от Клемент Десал и Стивън Фросар. Руският състезател на Honda продължи да ни изумява и в това състезание, след като намери начин да изпревари Нагл и моментално започна да атакува Кайроли. Италианецът се опитваше да се отскубне, но Бобришев му дишаше във врата. Маншът се превърна в истинско зрелище за хилядите зрители в Кегумс, от което победител излезе Кайроли.

1107211944nagl_2011

По-интересна като че ли бе борбата за второто място, която се водеше между няколко състезатели. Към средата на надпреварата Фросар изпревари Нагл и погна Бобришев. Пилотът на Yamaha показа страхотна агресивност и успя да задмине и руснака, след което скъси разликата между себе си и водача Кайроли на по-малко от секунда! Фросар заслужено пресече финалната линия втори, на само 0.347 сек след настоящият носител на световната титла. Въпреки усилията Бобришев остана трети, четвърти финишира Нагл, следван от Давид Филипертс.

Frossard_MxGp10LV011

Битката между Кайроли и Фросар се прехвърли и във втория манш на клас МХ1. Италианецът взе холшота, но пилотът на Yamaha бързо го задмина. Все пак Кайроли показа достатъчно професионализъм и си върна контрола върху състезанието, а първата обиколка още не бе завършила. Без особени драми до финала, италианският пилот спечели убедително и втория манш, оставяйки на цели 5.972 секунди Стивън Фросар. Трети отново се нареди Бобришев, следван от Руи Гонкалвеш и Давид Филипертс.

Така победител в Гран при на Латвия в клас МХ1 стана Тони Кайроли, който в момента има 416 т. Десал е втори във временното класиране за световния шампионат с актив от 374 т. Трети е Фросар с 370, следван от Бобришев с 334 и Нагл с 311 т.

В клас МХ2 нашето момче Петър Петров се представи повече от добре, класирайки се на 12-то място. В първия манш Печето пресече финалната линия 14-ти, а във втория 12-ти, което му донесе още 16 ценни точки в световния шампионат по мотокрос. В момента българският пилот на Yamaha се намира на 17-то място с актив от 86 точки.

Roczen_MxGp10LV011

Победител при 250 сс мотоциклети без изненада стана Кен Роксен. В първия манш състезателят на КТМ финишира с над 10 секунди пред Томи Сърл (Kawasaki), а трети остана Джефри Херлингс (КТМ). Във втория манш Сърл и Херлингс си размениха позициите, като по този начин пилотът на КТМ се поздрави със среброто в Латвия. Топ 5 допълниха Макс Ансти (Kawasaki) и Захари Озбърн (Yamaha).

Световният шампионат по мотокрос продължава на 31 юли с Гран при на Белгия на историческото трасе „Льомел”.