САЩ с 22-ра победа в мотокрос на нациите след обрат в третия манш

22 Септември 2011

Отборът на Съединените Американски Щати в състав Райън Вилопото (MX1), Райън Дънджи (MX1) и Блейк Багет (МХ2) спечели най-престижната отборна надпревара в света на мотокроса – Мотокрос на нациите.  След повече от 11 години отсъствие днес най-атрактивното състезание в зрелищната дисциплина се върна на трасето „Сейнт Джийн Д`Анджелис” във Франция днес.

Само седмица след финала на AMA Motocross – тимът на САЩ доказа пред останалия свят защо националното им първенство е толкова конкурентно и интересно. 65-тото издание на най-престижната надпревара в мотокроса  далеч не бе сред най-лесните състезания за янките, които трябваше да покажат най-доброто от себе си в последния манш.

Втори се наредиха домакините от Франция, включващ Кристоф Пурсел (МХ1), Гаутие Паулин (МХ2) и Марвин Маскуин (МХ2), а подиума допълниха австралийците – Чад Рийд (MX1), Брет Меткалф (MX1) и Мат Мос (MX2).

Най-успешното си представяне в Мотокрос на нациите направи и отборът на Австралия – трето място, а само на 2 точки от тях останаха англичаните. Белгия се движеше много добре в класирането по време на първите две състезания за деня, но в крайна сметка допълни челната петица.

ПЪРВИ МАНШ

В първия манш състезателите в класовете МХ1 и МХ2 стартираха едновременно, а голяма изненада поднесе световният шампион Тони Кайроли, който не потегли добре и падна още след първия завой. Чайд Рийд се възползва перфектно от ситуацията и грабна холшота. Следваха Дънджи и Кен Роксен.

20110918-race1-dungey-roczen

Силен дъжд заваля по средата на първия манш, което затрудни работата на пилотите, но пък направи състезанието по-интересно за хилядите зрители, струпали се край „Сейнт Джийн Д`Анджелис”. С 250 сс КТМ Кен Рокесн подобряваше вемето си съ всяка следваща подготовка  и в крайна сметка успя да изпревари Райън Дънджи. Чад Рийд спечели първия манш и даде надежди на Австралия да се надява на злато в Мотокрос на нациите. Втори, на 3.485 сек остана Кен Роксен (KTM) от Германия, следван от Райън Дънджи (Suzuki).

ВТОРИ МАНШ

Гаутие Паулин накара тълпата във Франция да изригне, взимайки холшота във втория манш, но още по средата на първата обиколка бе изпреварен от представителя на Холандия Джефри Херлингс. Паулин не му остана длъжен и много бързо си върна лидерството, а на третото място зад тях удобно се беше настанил Кен Роксен.

20110920-mxon-gautier-paulin-1

Райън Вилопото имаше тежката задача да се пребори с пилота на КТМ. По време на целия манш двамата постоянно си разменяха позициите и направиха страхотно шоу за хилядите зрители на „Сейнт Джийн Д`Анджелис”. В крайна сметка трети финалната линия пресече състезателят на Kawasaki, но по-важното тук бе, че победата грабна надеждата на домакините Гаутие Паулин.

ТРЕТИ МАНШ:

Така след първите два манша в Мотокрос на нациите отборът на Франция водеше с 9 точки преднина пред американците и техните състезатели бяха почти убедени, че ще завоюват титлата. На трето място до момента с 12 точки пасив се намираше Белгия. Всичко се преобърна в третия манш, когато тимът на домакините бе сполетян от лош късмет и най-голямата им звезда Кристоф Пурсел трябваше да напусне надпреварата заради технически проблем.

20110920-mxon-christophe-pourcel

Американците се възползваха перфектно от дадената им възможност, като Райън Дънджи и Райън Вилопото заеха съответно първо и второ място в третия манш. Така тимът на Съединените американски щати грабна  22-рата си победа в Мотокрос на нациите.