Петър Петров 12-ти във Фермо, Херлингс с победата в МХ2

30 Април 2012

Българският състезател Петър Петров завърши на 12-то място в крайното класиране на клас МХ2 в третия кръг от Световния шампионат по мотокрос, който се проведе във Фермо, Италия вчера. След два изключително драматични манша победата при 250 сс мотоциклети грабна Джефри Херлингс. Пилотът на КТМ се представи блестящо, печелейки в двете състезания на клас МХ2.

17 000 зрители се събраха край легендарното трасе във Фермо, Итиалия, а времето бе слънчево и идеално за мотокрос. Пистата обаче съвсем не бе лека – изключително суха, много технична, с много спускания и изкачвания, а освен това и „малко странна”, както я определиха някои пилоти.

Печето направи най-доброто си класиаране от началото на сезона именно на тежката писта на Фермо. Състезателят на Suzuki Europe се нареди на 13-то място в първия манш и на 10-то във втория.

Направих някои грешки и не съм доволен от това, но положителното от това Гран при е, че се постарах доста и нещата се развиха добре. Стартът ми в първия манш не бе толкова зле, но завърших 13-ти, докато във втория манш потеглих сред първите 10, загубих няколко места, но успях да се върна в челната десетка. Пистата бе малко странна. Линиите бяха наистина трудни и си плащахме за всяка грешка. На такова трасе трябва да караш спокойно. Ако си твърде агресивен, падаш.” – беше коментарът на Петър Петров след състезанието.

leibfermo

Изненадващо добре се представи надеждата на Yamaha Мишел Ляйб, който зае второто място в едва второто си участие в Световния шампионат по мотокрос. Американският състезател направи невероятен първи манш, придвижвайки се от 15-та до трета позиция. Ляйб водеше почти през целия втори манш, но три обиколки преди финала бе задминат от Херлингс и Томи Сърл (Kawasaki).

Подиумът в третия кръг на Световния шампионат по мотокрос допълни Джереми ван Хорбийк, който завърши втори и четвърти в отделните маншове. В първото неделно състезание белгиецът се движеше втори, но падна. Той успя да се върне бързо в играта и да финишира на малко повече от 16 минути зад Херлингс. След това във втория манш Хорбийк даде всичко от себе си, но успя да завърши едва четвърти, заради силната болка в главата.

Нямаше много късмет този уикенд победителят в Гран при България Томи Сърл. Пилотът на Kawasaki падна тежко още на първата обиколка в първия манш, а моторът му бе толкова потрошен, че трябваше да го изкара извън трасето.

Във втория манш пък машината му срещна мотоциклетът на Джоел Роулънтс и трябваше да наваксва почти от последното място. В крайна сметка англичанинът се добра до втората позиция, но завърши едва 9-ти в крайното класиране.