Двоен триумф за Десал в Швеция, Печето 16-ти

03 Юли 2012

Дъжд, мокър и много техничен терен посрещна топ пилотите в Швеция, където се проведе 9-ти кръг от Световния шампионат по мотокрос. И все пак... Трасето леко поизсъхна преди старта на първия манш в клас МХ1, но все още бе доста трудно за пилотите да намерят подходящите линии.

Белгийският състезател Клемент Десал направи двоен триумфът на Suzuki, печелейки без проблем победата в двата манша. Така пилотът на „жълтите” оглави временното генерално класиране и с актив от 348 точки води пред Тони Кайроли в клас МХ1. Италианецът имаше много тежък ден в Удевала. Той напусна състезанието в първия манш, след като мотоциклетът му изгасна към края на надпреварата, а във втория се движеше пети, когато падна и не можа да измъкне машината от калта.

Втори на подиума в Удевала се качи пилотът на Monster Energy Kawasaki Pro Circuit Кристоф Пурсел. Французинът не се добра лесно до среброто. Той пропусна загрявката сутринта заради болки в стомаха стомаха, но след това се почувства по-добре и без проблем поведе в първия манш на клас МХ1. По-късно обаче загуби лидерската позиция и финишира втори. Във втория манш Пурсел отново взе холшота, но Десал бе по-бърз и го изпревари на финала.

Изненадата при 450 сс мотоциклети поднесе Кевин Стриджбос (HM Plant KTM), който с резултат 5-3 в двата манша допълни подиума. Англичанинът не направи добър старт в първия манш, но пък успя да се добере от 15-та до 5-та позиция на трасе, което доста по-опитни състезатели не успяха да превъзмогнат.

Четвърти се нареди пилотът на Monster Energy Kawasaki Pro Circuit Себастиян Пурсел, следван от Шоун Симпсън (Monster Energy Yamaha).

mx29petrov5

В клас МХ2 българският състезател Петър Петров завърши на 16-то място. Заводският пилот на Suzuki падна на изключително хлъзгавото трасе в първия манш, но успя да навакса от около 20-та до 11-та позиция. Във втория манш българинът стана част от мелето на старта и не можа да постигне повече от 15-то място. Челната тройка при 250 сс мотоциклети оформиха Томи Сърл (Kawasaki), Джефри Херлингс (KTM) и Дилан Фернандес (Kawasaki), а във временното класиране за Световния шампионат по мотокрос Печето се намира на 12-та позиция.