Иван Петров завърши четвърти в световното по мотокрос. България 8-ма при нациите

26 Август 2012

Иван Петров (КТМ) се представи брилятно в световния шампионат по мотокрос , който се проведе  на мотополигон „Горна Росица“ в Севлиево и остана само на крачка от почетната стълбичка. Въпреки това българският пилот влезе в историята с второто си място във втория манш на клас 85 сс, което завоюва с истинско майсторство и мъжка борба до последния момент.

Петров стартира от четвърта позиция, но в първия манш  успя да пресече финала едва девети. Във втория манш обаче показа, че е пилот от световна класа. Стартира перфектно и в първите няколко обиколки се движеше на втора позиция. Холандският пилот Дейвид Путйес го изпревари във финалните обиколки, но малко преди карирания флаг Иван Петров си върна позицията и взриви публиката в Севлиево. Петров не можа да зарадва публиката докрай,
защото събраните точки му стигнаха едва за четвърто място в крайното класиране, но представянето му остава в историята като най-доброто на български състезател в световния шампионат в клас 85сс.

Шампион при 85-кубиковите стана германецът Брайън Хсу (Сузуки). В клас 65 куб.см. Хакан Хълми (КТМ) остана 13-ти в крайното класиране. Австралийците Кейлъб Гротюс и Райли Дюк взеха златото и среброто, а бронзовото отличие в този клас остана за румънеца Роберт Томпа.

Първото място в клас МХ125 сс взе Тим Гайзер от Словения, с подгласници Симоне Фурлоти от Италия и Паулс Йонас от Латвия.

В класирането по нации България  е на 8мо място от 35 отбора. Първи е отборът на Холандия, следван от националните тимове на Италия и Съединените шати.

Световният шампионат по мотокрос в класовете 65, 85 и 125 сс се провежда само в един кръг и е едно от най-мащабните събития в календара на Международната федерация по мотоциклетизъм.