Мотокрос: Малшанс лиши от подиум Петър Петров в Катар

28 Февруари 2016

Изключително зрелищно започна днес Световният шампионат по мотокрос в Катар. В клас МХ2 на стартовата решетка за първия кръг застанаха двама български състезатели – Петър Петров (Kawasaki Racing Team) и Майкъл Иванов (Marchetti Racing), които достойно представиха страната ни.

В първия манш Петър Петров не направи много добър старт, потегляйки извън топ 10, но след това успя да навакса до 7-ма позиция. Проблем с мотора на Бенуа Патурел (Yamaha) пък позволи на българския пилот на Kawasaki Racing Team да мине още едно място напред и да финишира 6-ти. Във втория манш Петров тръгна много по-добре, нареждайки се на четвърта позиция зад Джефри Херлингс (KTM), Дилън Фирандис (Kawasaki) и Полс Йонъс (KTM) и плътно следван от руснака Александър Тонков (Honda). Четири обиколки преди края на състезанието обаче българинът падна, което даде възможност на Джереми Силър (Suzuki) и Брент ван Донинк (Yamaha) да минат напред. В крайна сметка Петър Петров финишира на 6-та позиция както във втория манш, така и в крайното класиране и завърши първия кръг на Световния шампионат с 30 т. актив.

Майкъл Иванов се справи доста добре в първото си нощно състезание извън европейските трасета, пресичайки на 19-та позиция финалната линия в първия манш на клас МХ2. Във втория манш пилотът от Троян тръгна 17-ти, но падна малко след старта и въпреки, че не завърши манша си осигури първите 2 точки в световния елит.

С пълен актив от 50 точки абсолютна победа в Гран при на Катар грабна Джефри Херлингс. С две втори места в двата манша среброто в Доха взе Дилън Фирандис, а подиумът допълни Полс Йонас.

В клас MXGP с невероятно представяне в двата манша безапелационна победа спечели Тим Гайзер (Honda), следван от Ромейн Февр (Yamaha) и Евгени Бобришев (Honda).

Световният шампионат по мотокрос продължава на 6 март в Тайланд.