Отвъд океана: Райън Дънджи излиза начело в AMA Supercross

18 Януари 2016

И докато тук се борим със снега и чакаме с нетърпение да започне новия мото-сезон, решихме да ви стоплим с малко професионален мотокрос на закрито. Отвъд океана с пълна пара тече AMA Supercross шампионата, някои от звездите на който видяхме по време на надпреварата Supercross Sofia|The battle begins през декември. В САЩ обаче летвата е доста по-висока, а наградният фонд е петцифрена сума, надминаваща $10, 000. Снощи пред пълните трибуни на съоръжението „Петко Парк“ в Сан Диего се проведе втория кръг, спечелен от настоящия шампион в 450 сс клас Райън Дънджи (KTM).

Близо 37 000 души се насладиха на невероятно зрелище, което по традиция започна с маншовете в отделните класове – предизвикателства, които определят стартовата решетка за решаващата главна надпревара. Дийн Уилсън (KTM) и Райън Дънджи си разделиха победите в двата манша на 450 сс мотоциклети, а победителят от първия кръг Джейсън Андерсън (Husqvarna) остана четвърти. След това в полуфинала първи финалната линия пресече Джъстин Богъл (Honda) пред Джъстин Барша (Yamaha) и Кристоф Пурсел (Husqvarna), а във втория челната тройка окупираха Дънджи, Дийн Уилсън и Дави Милсапс (KTM). В Last Chance Qualification пък класирането оглави Брок Тикъл, който стана последният получил шанс да се състезава с най-големите в АМА Supercross.

Екшънът в гланата надпревара започна от самия старт, когато холшотът взе Фрийзи, който малко след първия завой бе изпреварен от Джъстин Брайтън, следван от Дънджи. Състезателят на КТМ поведе групата във втората обиколка на главната надпревара, като в същото време решителни ходове пое и ветеранът Чад Рийд, който мина на втора позиция. Младият Кен Роксен се добра от шесто до трето място, но падна на следващата обиколка, давайки възможност на Брайтън отново да се закове на трета позиция. Той обаче отстъпи мястото на състезателя на Honda Кол Сийли. Пет обиколки преди края обаче кошмарът на Сийли продължи, като битката този път бе между него и Андерсън. На 17-тата обиколка състезателят на Husqvarna атакува и при опита да мине Сийли, двамата се блъснаха.  В крайна сметка Андерсън финишира трети, но по-късно бе наказан заради скок при развят червен флаг, който задължава пилотите да карат по трасето. Наказанието дръпна Андерсън с две позиции назад, което автоматично качи Сийли на третото място на подуима.

Отпред до шестата обиколка Дънджи бе увеличил преднината си на близо 2 секунди и не позволи да бъде изпреварен до финала.Така след второто си място миналата седмица, настоящият се върна на върха не само при 450 сс мотоциклети, но оглави и генералното класиране с актив от 47 т. Втори завърши Рийд, записвайки 128ми подиум в АМА Supercross. Във временното класиране челната тройка допълват Андерсън  с 41 т. и Сийли с 40.

AMA Supercross сериите продължават на 23 януари с втората надпревара на Angel Stadium в Анахейм, Калифорния.