Супермото: Завърши и сезонът в Супермотото, Томас Шарер е новият световен шампион

02 Декември 2010

Кой е Томас Шарер?

Този уикенд в Салу приключи Световният шампионат по Супермото, като победител в последния кръг стана Мауно Хермюнен (Husqvarna CH Racing). Втори се нареди съотборникът на Хермюнен Адриен Шарер. Брат му Томас (747 Motorsport TM Racing) завърши трети, но това не беше от значение, тъй като именно той се поздрави със световната титла в края на деня.

gold_1

В средата - победителят от Каталуня Мауно Хермюнен, вляво Адриен Шарер, вдясно Томаш Шарер

Хермюнен грабна холшота във всичките три състезания и доминираше от началото до края в първите две. Третият манш спечели съотборникът му в Husqvarna CH Racing Адриен Шарер, който потегли от Суперпол.

Изненадата на кръга като че ли беше последното място на бившия носител на титлата Тиери ван ден Бош. Пилотът на Aprilia падна тежко още в първия манш и не можа да завърши състезанието. Французинът се опита да кара във втория манш, но болката надделя.

1

Така след провелите се шест кръга на Световния шампионат по Супермото новият шампион е Томас Шарер (ФРА) с актив от 309 т., а само на 2 от него остана италианецът Давиде Гоздини. Трети е победителят от Испания Мауно Хермюнен, а челната петица допълват Иван Лазарини (ИТА) и Тиери ван ден Бош (ФРА).

Пълно класиране от кръга в Испания и крайно за Световния шампионат по Супермото може да видите под новината.

Роден на 18 март 1988 г., Томас Шарер започва да кара Супермото през 2000-та година, като преди това е регистрирал някои участия във френския шампионат по мотокрос. В Световния шампионат по Супермото французинът прави дебют през 2004-та, когато все още съществува клас S2 и завършва сезона на 14-та позиция. Година по-късно той се предвижва две места напред, като представя страната си и в Европейския Супермото шампионат. Томас Шарер прави най-доброто си състезание до момента, завършвайки втори в последното гран при – след брат си Адриен. Това го амбицира и през 2006-та френският пилот решава, че е време да атакува челната тройка. Събитията обаче не се случват по план и Шарер пропуска три от 8-те кръга заради контузия на ръката. Така състезателят на Husqvarna приключва 14-ти годината, в която сънародникът му Тиери ван ден Бош грабва третата си световна титла.

Chareyre_world_

През 2007-ма Томас Шарер сменя категорията и преминава в S1, като печели бронза в Световния шампионат. Шампион става Адриен Шарер, а Ван Ден Бош трябва да се задоволи със среброто. Следващата година французинът не успя да подобри третата си позиция и падна с една надолу, като завърши четвърти. След като цялата му кариера премина в отбора на Husqvarna Шарер реши, че е време да смени тима и се присъедини към редиците на TM Racing. В края на годината той успя да се добере до второто място, като от шампиона Тиери ван ден Бош го деляха само три точки