Мотоциклетен уикенд: 5 юни - из мото-пистите по света

06 Юни 2010

Ерзберг Родео 2010, Мото ГП, Световен МХ шампионат

Ерзберг Родео 2010 – петима българи в най-бързите 500

Петима български състезатели успяха да се класират измежду първите 500 на провелия се пролог Iron Road - квалификация за кулминацията на "Ерзберг Родео 2010" - Red Bull Hare Scramble.

В петък се състоя първия манш на пролога, в който в 500-те най-бързи се наредиха петима наши пилоти. С най-предна позиция – 253-то място бе Ангел Минков, Мартин Иванов беше 270-ти, на 366-сто място е Данчо Йорданов, 419-сти бе Милен Пеев, а 425-ти – Станислав Стоянов. Калин Кулев спука гума, което го изпрати на 525-то място.

Победител в първия ден на „железния пролог” стана австриеца Оси Рейсингер 2000 състезатели от 35 страни застанаха на старта на съоръжението Iron Giant, а 500-те най-бързи от тях ще усетят тръпката Red Bull Hare Scramble.

Някои от големите звезди на „Ерзберг родео” Греам Джарвис (Великобритания), Андреас Летенбихнер (Германия), Кайл Редмънд (САЩ), Риан ван Никерк (ЮАР), Дарел Къртис (ЮАР), Пол Болтън (Великобритания), Дъги Лампкин (Великобритания) и Ерик Брандауер (Австрия) се класираха в топ 40, което прави борбата за трофея изключително интересна.

Вчера се проведе вторият манш на Iron Road, от който стана ясно, че в Red Bull Hare Scramble ще стартират петима български пилоти. Калин Кулев e с най-предно класиране - на 165-място и ще стартира от 4-рта редица. Ангел Минков и Мартин Иванов ще потеглят от 7-ма редица, тъй като заеха съответно 311-сто и 326-сто място. Данчо Йорданов (435-ти) и Станислав Стоянов (438-ми)  ще тръгнат от 9-та редица.

Австриецът Оси Рейсингер (Suzuki) спечели и втория манш на пролога, следван от трикратния победител на "Ерзберг родео" Теди Блазусяк (KTM). Трети е друг пилот на домакините - Сепи Фоли (Kawasaki).

Red Bull Hare Scramble е кулминацията на „Ерзберг Родео”. Трасето е с изключително трудни препятствия, а само 21 състезатели от първоначалните 500 успяха да финишират миналата година.

Мото ГП: Кошмарен уекенд за Валентино Роси, полпозишън за Дани Педроса

rossi-6Кошмарен се оказа уикенда за Валентино Роси, който падна жестоко на втората свободна тренировка за Гран при на Италия – четвърти кръг от световния шампионат по мотоциклетизъм. Оказа се, че „Доктора” е със счупен десен голям пищял и му бе извършена операция в болницата във Флоренция. Според специалистите са необходими 2 месеца за пълното възстановяване на 9-кратния шампион на MotoGP.

След като Валентино Роси бе изваден извън строя, Дани Педроса си осигури полпозишъна за утрешното състезание на легендарната писта „Муджело”. 45 секунди преди края на сесията, пилотът на Honda измести от първото място Хорхе Лоренцо, който ще стартира от втора позиция. Третият в първа стартова решетка е шампионът от 2007 г. Кейси Стоунър (Ducati)

329.3

1'48.819

324.8

1'48.996

339.3

1'49.432

336.4

1'49.546

323.9

1'49.683

323.9

1'49.737

320.4

1'49.861

327.3

1'50.065

335.2

1'50.168

330.4

1'50.224

327.1

1'50.434

322.8

1'50.479

341.2

1'50.561

328.9

1'50.664

338.5

1'50.970

324.7

1'53.243

4.424 / 2.273

46

Валентино Роси

ИТА

Yamaha

Световен МХ шампионат:

1006052215MX1startSat_MxGp7F010След като спечели победата в историческото Гранд при на САЩ, Тони Кайроли продължава с убедителното си представяне в шампионата. Италианецът зае първото място във вчерашните квалификации за наградата на Франция. Пилотът на КТМ взе холшота пред Джош Копинс (Yamaha) още в първата обиколка и водеше до края на състезанието. На 9, 162 секунди зад него остана новакът в клас МХ1 Хавиер Буг (Kawasaki), а трети се нареди пилотът на Suzuki Клемент Дизел.

В клас МХ2 лидерът във временното класиране Марвин Маскуин (KTM) остана втори в квалификациите за 7-мия кръг на Световния шампионат. Първият полпозишън за сезона спечели пилотът на Yamaha Monster Energy Motocross Team Гаутиер Паулин. Французинът направи чудесен старт, което му позволи да изпревари лидера във временното класиране Марвин Маскуин. Грешка и падане на Паулин дадоха шанс на пилота на КТМ да мине напред, но в крайна сметка той остана втори. Гаутиер успя да се върне в надпреварата и зае първото място в квалификацията. Трети се нареди Джефри Херлингс (Kawasaki).

Българският състезател Петър Петров пропусна кръга в САЩ, тъй като участва в първи кръг на италиянското мотокрос първенство. В квалификациите за Гранд при на Франция обаче, Печето зае 28-мо място.