Мотоциклетен уикенд:5-6 юни - из мото-пистите по света

08 Юни 2010

Мото ГП, Световен МХ шампионат, Ерзберг родео 2010

Дани Педроса с победа на „Муджело”

Поредното невероятно шоу на две колела предостави на любителите на високите скорости световният шампионат по мотоциклетизъм Мото ГП. В отсъствието на Валентино Роси и след полпозишъна на Дани Педроса в събота, интригата в кралския клас бе пълна. След страхотна битка с Хорхе Лоренцо (Yamaha) пилотът на Honda спечели едно от легендарните гранд при в календара – това на Италия.

Тази година домашното състезание на Доктора се оказа кошмарно за него. 15 минути преди края на втората свободна тренировка деветкратният шампион на Мото ГП изгуби контрол върху Yamaha-та и падна жестоко на завоя „Биондети”. В последствие Валентино претърпя две операции, от които стана ясно, че ще отсъства от пистата най-малко 2 месеца.

Дани Педроса не отстъпи лидерската позиция по време на цялата надпревара в неделя, въпреки жестокия натиск от страна на Лоренцо. С победата си на „Муджело” състезателят на Honda се придвижи на второ място в генералното класиране. Само 4 секунди не достигнаха на Хорхе да изпревари испанеца и лидерът в шампионата за момента трябваше да се задоволи с второто място. Това е четвърти подиум за Хорхе Лоренцо, който от началото на сезона има две победи и две втори места, а във временното класиране продължава да води с 25 точки пред Педроса.

Може би уикендът беше най-успешен за Андреа Довициозо, който се изкачи на третото място на подиума. Италианецът направи впечатляваш старт в неделя и трябва да е повече от доволен от представянето си пред родната публика. Интересен факт е, че отборът на Repsol Honda има двама състезатели на подиума за пръв път от Гранд при на Германия през 2007-ма. Довициозо се намира на четвърто място във временното класиране.

Мото ГП шампионатът продължава на 20 юни с още едно знаменито състезание – Гранд при на Великобритания. Домакин този път ще бъде пистата „Силвърстоун”.

170.4

42'28.066

Световен МХ шампионат: Давид Филипаертс печели Гранд при на Франция

filippaerts-winСедми кръг от Световния шампионат по мотокрос се проведе този уикенд във Франция и бе 100-то гранд при, организирано от компанията Youthstream. Пилотът на Yamaha Давид Филипаертс се поздрави с победата, а до него се наредиха водачът във временното класиране Тони Кайроли и пилотът на Suzuki Клемент Дизел.

С убедителното си представяне във Франция италианецът се завърна на най-високото място на подиума, където не беше стъпвал от Гранд при Великобритания през 2009. В първия манш Филипаертс излезе победител от битката за третото място с Клемент Дизел, но във втория бе твърдо решен да вземе победата, изпревари пилота на Suzuki по средата на състезанието и заслужено триумфира.

Състезателите на Rock Star Tekka Suzuki Клемент Дизеле и Стийв Рамон започнаха с успешното си представяне на трасето St Jean още в квалификационния манш, завършвайки съответно на трето и четвърто място в събота. В неделя обаче Дизеле бе четвърти в първото състезание, след като бе изпреварен от Филипаертс, но направи силен втори манш (второ място) и така си осигури третата позиция на подиума. Съотборникът му в Rockstar Tekka Suzuki Стийв Рамон зае четвърта позиция в Гран при на Франция, следван от пилота на домакините Антъни Бойсиере.

Липсата на Макс Нагл се усещаше на St Jean. Пилотът на КТМ счупи крак и пропусна състезанието във Франция.

getmediaobject.ashx

Антонио Кайроли засега е недосегаем лидер във временното генерално класиране, водейки с 304 т., цели 68 след него е Клемент Дизеле. Трети е Давид Филипаертс с 229 точки.

18

В клас МХ2 ценна победа пред собствена публика грабна Марвин Маскуин (KTM), а негови подгласници станаха Джоел Ролантс и Зак Озбърн. Два напълно различни манша предложи на състезателите Гранд при на Франция, редувайки се ту слънчево, ту облачно време.

getmediaobject.ashx_1Изненадата на уикенда определено беше първото място в квалификациите на Джоел Ролантс (KTM) , който се представи много успешно на трасето  St Jean D’Angely и в неделя. Белгиецът завърши пети в първия манш, но направен силен втори. При една от битките за третото място Кен Роксен падна пред Ролантс, но пилотът на КТМ успя да се добере до третото място.

Българският състезател Петър Петров завърши на 29 място в Гранд при на Франция. Печето бе 30-сти в първия манш и 27-ми във втория.

В клас МХ2 временен водач е Марвин Маскуин с 318 т., пред Кен Роксен с 247 и Стивън Фросард с 230 т.