Световен шампионат по Ендуро: Мео, Ахола и Намботин триумфират втория ден в Полша

17 Юни 2010

От Гранд при на Полша към Гранд при на Словакия

На 12 и 13 юни топ пилотите по Ендуро на планетата посетиха красивото poland-1полско градче Квидзин, което бе домакин на четвъртия кръг от световния шампионат. Повече от четвърт час изключително трудни специални тестове предложиха организаторите и поставиха под напрежение дори най-опитните състезатели. Крос-тестът беше наситен с много скокове и високоскоростни секции и представляваше истинско предизвикателство както за мотоциклетистите, така и за машините.

Явно тежкият терен си каза думата и изненадите не закъсняха. Започваме отзад напред, тъй като най-интересните събития се случиха в категория Е3. Борбата между двукратният световен шампион Дейвид Найт и пилотът на Gas-gas Кристоф Намботим не стихва. В първия ден Намботин нямаше късмет и проблем с веригата го извади извън състезанието. Така след като пилотът на Gas-gas вече бе аут от играта, Дейвид Найт беше затруднен само от собствения си ръст, но успя да преодолее с лекота Екстрийм теста. Великобританецът почти през цялото време бе притесняван от Симоне Албергони (KTM), но италианецът нямаше никакъв шанс и завърши на 20 секунди зад него. Отсъствието на Намботин даде шанс на Маркус Кер (KTM)да се добере до третото място в Е3 и да запише първият си подиум за сезона.

knight-poland1Във втория ден Найт заяви, че е карал добре в първата обиколка, но след това специалните тестове са се оказали наистина тежки. Това позволи на основния му съперник в шампионата Кристоф Намботин да грабне първото място, но ако иска да се поздрави и с титлата, ще трябва да спечели всички останали състезания в календара – една нелека задача. Найт не записа особено впечатляващи времена в неделя, което позволи на италианеца Симоне Албергони да го изпревари и да заеме втора позиция.

Изненадите не подминаха и категория Е1, където състезанието в първия ден бе спечелено от Еро Ремс (KTM). Финландецът записа своята първа победа в гранд при. Лидерът в шампионата Антоан Мео (Husqvarna) завърши на четвърто място, а съотборникът му Мати Сеистола направи перфектно каране и бе втори. Мотоциклетите на австрийската компания окупираха челните места в Е1, след като Джони Аубер финишира на трето място. Вторият ден Мео успя да се съсредоточи и си възвърна първото място на подиума, а на цели 53 секунди зад него остана победителят от първия ден Еро Ремс. Джони Аубер повтори резултатът си от предния ден и отново грабна бронза в Гранд при на Полша.

ahola-poland1В категория Е2 Мика Ахола спечели първото място в събота с преднина от 12,96 секунди пред Иван Сервантес (KTM). Борбата за третото място в тази категория между Томас Олдрати (KTM) и Пиере Александре Ренет (KTM) продължава и бе спечелена от французина с разлика само от секунда и половина. В неделя дуелът между двамата продължи, но този път Олдрати си „отмъсти” и въпреки напрегнатата надпревара спечели бронза. Победителят от първия ден Мика Ахола следваше плътно Иван Сервантес през цялото състезание, надявайки се испанецът да направи грешка. Така и стана. Сервантес, който имаше най-добро време в специалните тестове, загуби малко, но ценни секунди и така подари победата на Ахола, финиширал със само 80 стотни преднина. В момента обаче Ахола убедително води в шампионата с 12 точки пред Сервантес.

Почивка за състезателите няма, тъй като следващият кръг от световния шампионат ще се проведе този уикенд – 19-20 юни в Словакия. Междувременно стана ясно, че отборът на Farioli KTM ще бъде подсилен от японския Ендуро шампион Такеши Койкеда, за който участието в световния шампионат ще бъде съвсем ново предизвикателство.