МОТОЦИКЛЕТЕН УИКЕНД: Обзор и резултати - 17-18 юли

20 Юли 2010

МОТОКРОС, MOTO GP, GEICO ENDUROCROSS CHAMPIONSHIP

МОТОКРОС: НИКОЛАЙ ЙОВЧЕВ ПЪРВИ В МАРИНКА

Със състезание по мотокрос отпразнува 101 годишнината си бургаското село Маринка. Атрактивната надпревара се проведе в неделя в класовете 65 сс, 85 сс, МХ1, МХ2 и МХ3. Около 3000 души наблюдаваха на живо мероприятието, стартът на което бе даден в 10.45 часа.

Пилотът на МСК „Ринг” Айтос Николай Йовчев бе безапелационен и спечели първото място в двата манша на клас МХ1. Негови подгласници станаха Ганчо Георгиев („Несебър мото”), който кара за първа година при 450 сс мотоциклети и Калчо Димов.

Шевки Шевкиев (МСК „Моторейсинг Варна”) стана победител в клас МХ2, а в клас МХ3 първото място зае Антон Найденов от Асеновград.

IMG_7009

Страхотно шоу за публиката направи европейският шампион по мотокрос Иван Петров, който грабна победата в клас 85 сс, втори и трети останаха съответно Станимир Илиев (МСК „Моторейсинг Варна”) и Георги Костадинов от Бургас. При най-малките на най-високото място на стълбичката се качи Христос Сулиос (МСК „Троян Моторспорт”), следван от двама състезатели на Несебърския клуб - Ивайло Господинов и Жулиян Георгиев.

Състезанието в Маринка бе организирано от Община Бургас, БФМ и Кметство Маринка. Домакините се надяват, че от традиционен мотокрос то ще се превърне в кръг от републиканския шампионат.

МОТО ГП: МНОГО ЕКШЪН В ГРАНД ПРИ НА ГЕРМАНИЯ

Вчера се проведе Гран при на Германия – осми кръг от Moto GP, който предложи атрактивно двуколесно шоу за любителите на високите скорости. В началото на седмицата от отбора на Repsol Honda заявиха, че целта им в този кръг е победата на всяка цена и успяха да я постигнат.

danipedrossa_sachsenring_friday2

Дани Педроса се изкачи на най-високото стъпало на подиума за втори път през сезон 2010. След състезанието испанецът призна, че тази победа за него е по-сладка, от първото място на „Муджело”, което той грабна по-рано. На 3,555 секунди след Педроса остана лидерът във временното класиране Хорхе Лоренцо, а третото място зае Кейси Стоунър, изоставайки на 5, 257 секунди зад победителя.

Гранд при на Германия бе прекратено за около 30 минути, а причина за това бе масовата катастрофа  в 10-тата обиколка на „Захсенринг”. В нея попаднаха сънародниците на Дани Алекс Еспаргаро и Алваро Баутиста. Изключително лош късмет извади французинът Ранди де Пюние, за който стана ясно, че в резултат на падането има двойна фрактура на глезена на левия крак. Пилотът на Honda бе отведен в болница, където вечерта бе подложен на две операции.

De_Puniet_crash1

Великолепно завръщане в Мото ГП направи Валентино Роси, който се контузи преди около месец в „Муджело”. Доктора завърши на четвърто място в Германия.

Пилотът на Yamaha Хорхе Лоренцо продължава да води във временното класиране със 185 точки, следван от Дани Педроса със 138 и Андреа Довициозо със 102. Следващият кръг на Moto GP ще се проведе на 25 юли в САЩ и ще бъде кулминацията на един невероятен мотоциклетен уикенд.

Пълен анализ на Гранд при на Германия очаквайте съвсем скоро.

160.4

28'50.476

14_Taddy

Тази събота в Лас Вегас стартира един от най-атрактивните шампионати  по Ендуро – Geico Endurocross Championship. Полският талант Тадеуш Блазусяк грабна победата в първия кръг пред десетте хиляди зрители, които наблюдаваха на живо невероятното зрелище на стадион Orleans Arena. Второто място зае завърналият се в отбора на Christini KTM Джеоф Айрън. След страхотна битка с Майк Браун (FMF KTM) и Джъстин Соул (Monster Energy Kawasaki)

Десеткратният световен шампион по трайъл Джеоф Айрън бе най-бърз в т.нар. Pioneer Hot Lap – една от квалификаците за вечерните три маша. Втори остана Майк Браун, а трети Коуди Уеб – топ-състезател по трайъл на Америка. Най-голямата изненада на вечерта бе, че шампионът от 2008 и спряганият за най-опасен съперник на Блазусяк – Рики Диетрих, отпадна в един от квалификационните маншове (Last Chance Qualifier) и не се класира за „основната надпревара”.

2

Теди взе холшота (благодарение на което си спечели и допълнителен бонус от $750), но бе бързо изпреварен от Айрън. Двамата състезатели си размениха лидерството няколко пъти през първата половина на състезанието, докато Джеоф не направи малка грешка и падна пред „скалистата градина”. Това даде на известна преднина на четирикратния шампион от Erzbergrodeo, който успя да я задържи до края на състезанието и пресече първи финалната линия. Битката за третото място бе изключително ожесточена, тъй като за нея спореха шест пилоти, сред които Кори Графундер (Husqvarna) и Коуди Уеб (Gas-gas). Уеб водеше тази група известно време, но падна точно преди водното препятствие и позволи на Графундер да му „открадне” третото място.

Следващият кръг от Ендурокрос шампионата е съвсем скоро - на 14 август в Оклахома.