АМА Ендурокрос шампионата поставя началото на уникален мото-уикенд в САЩ (28-29 август)

27 Август 2010

Ендуро, мотокрос, Мото ГП в САЩ

С трети кръг от АМА Ендурокрос шампионата стартира днес уникален мото-уикенд в САЩ. Програмата е изключително разнообразна на спиращи дъха мотоциклетни състезания, а епицентър на събитията ще бъде Индианаполис. Ендуро, мотокрос, Мото ГП – и най-капризният фен на високоскоростните и екстремни спортове ще остане доволен. Безспорно обаче кулминацията на уикенда ще бъде Гранд при на Индианаполис – единадесети кръг от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта.

АМА Ендурокрос: Дестри Абът замества Рики Дийтрих в третия кръг

Трети кръг от АМА Ендурокрос шампионата ще се състои в Индианаполис, а домакин за пръв път в историята на атрактивната надпревара ще бъде съоръжението Pepsi Coliseum. Известен в началото като Indiana State Fair Coliseum, това е един от най-старите стадиони в САЩ – отваря врати през 1939 г. Максималният брой зрители, които ще могат да се насладят на атрактивното шоу е 8, 200.

Abbott-2

Междувременно от отбора на Monster Energy Kawasaki обявиха, че шампионът от 2008 Рики Дийтрих ще бъде заменен от Дестри Абът. Най-големият съперник на Теди Блазусяк за 2009 счупи крак по време на тренировка по-рано този месец и все още не се е възстановил. Абът, който е част от зеления тим от 1998-ма година, завърши на 9-то място в първия кръг в Лас Вегас.

Теди Блазусяк спечели първите два кръга на АМА Ендурокрос шампионата в Лас Вегас и Оклахома и заслужено води във временното класиране. Надпреварата обаче е едва в началото, а тежкият терен и трудните препятствия правят всяко едно състезание абсолютно непредсказуемо. Въпреки, че Рики Дийтрих е аут, нито един от другите съперници на полския състезател не мислят да му подаряват престижната титла.

АМА Мотокрос: Това определено не е годината на Джеймс Стюърт

james_stewart_2010-1

От Индианаполис се прехвърляме на друго оф-роуд трасе, този път в Саутуик (Масачузетс) където ще се състои поредният кръг от 34-тото издание на АМА мотокрос шампионата.

Носителят на Supercross титлата при 250 сс мотоциклети за 2009-та Райън Дънджи (Suzuki) постигна 8-мата си победа за сезон 2010 в предишния кръг в Унадила и увеличи преднината си пред втория Андрю Шорт (Honda, 318 т.) със 111 точки. Трети в класирането до момента е Брет Меткалф (Honda) с актив от 293 т.

Голямата новина за седмицата обаче е, че Джеймс Стюърт се отказва от участие в оставащите състезания за сезон 2010. Като че ли единственият, който можеше да спре победната серия на Дънджи, бе именно чернокожият афро-американец. Дългоочакваното завръщане на Стюърт на трасето стана факт именно в миналия кръг, но той не успя да попречи на пилота на Suzuki да грабне първото място в двата манша. Supercross шампионът завърши трети в първия манш, но проблеми с мотоциклета и физическото му състояние не му позволиха да завърши втория. Причината пилотът на San Manuel Yamaha да не кара поне до началото на следващия сезон е все още невъзстановилата му се китка.

Водач в клас 250 сс е Кристоф Пърсел (Kawasaki) с 365 т., следван от Трей Канард (Honda) – 349 и Дийн Уилсън (Kawasaki) – 329 т.

Мото ГП: Гранд при на Индианаполис – кулминацията на невероятния мотоциклетен уикенд

indianapolis_2009

„Черешката на тортата” в САЩ определено ще бъде Гранд при на Индианаполис – единадесети кръг от Мото ГП. На пресконференцията в четвъртък лидерът във временното класиране Хорхе Лоренцо заяви, че целта му в неделя не е победата на 100 %, а просто желае да завърши състезанието и да увеличи аванса си от 77 точки пред втория Дани Педроса. Феновете на един от най-престижните шампионати на планетата без съмнение помнят победата на Хорхе в Индианаполис миналата година.

Намиращият се на 6-то място Ники  Хейдън е американецът с най-предна позиция във временното класиране. През 2008 състезателят на Ducati завършва на втори тук

spies_1Същевременно от Yamaha обявиха, че новакът в Мото ГП Бен Спийс минава ще премине от Yamaha Tech 3 в заводския отбор на японската компания.29-годишният американски пилот тества моделът на М1 за 2011 по-рано през  в Бърно, а впечатляващото му представяне през дебютната година накара шефовете на Yamaha да му гласуват доверие за следващия сезон.