Ендуро: Дейвид Найт спечели световната титла в Е3

09 Септември 2010

Седмица след Гранд при на Гърция, световният Ендуро елит посети за пръв път в историята на шампионата -  Турция

Седмица след Гранд при на Гърция, световният Ендуро елит посети за пръв път в историята на шампионата другата ни южна съседка – Турция. Домакин бе луксозният морски курорт Фетийе, който организаторите от МАХХIS определиха като „турския Сент Тропе”.

GP-TURKEY-DAY2-NEWS-ILL-01

От вторник до петък състезателите разузнаваха напълно непознатото трасе и се разходиха из специалните тестове, а Мика Ахола сподели, че те са малко по-различни в сравнение с други гранд при. Ендуро-теста например, е бил много бавен, приличащ повече на Екстрийм тест и минаващ през скалист хълм. Джовани Сала – трасе координаторът на ФИМ е предприел някои промени още във вторник преди състезанието, добавяйки няколко по-бавни завои в най-стръмната част на хълма за сметка на два-три по-остри. Според пилотите Екстрийм тестът също е бил прекалено бавен, разнообразен на стръмни, но къси изкачвания и технично изградени препятствия в гората. Слабата маркировка на трасето също създала доста работа на Джовани Сала. Явно комшиите имат още какво да учат по отношение на организацията. Крос теста, разположен съвсем близо до Екстрийм теста, представлявал импровизирано мотокрос трасе на същия хълм.

Този път ще започнем отзад напред, тъй като безспорно най-голямата новина от Гранд при на Турция е световната титла в категория Е3, която Дейвид Найт спечели кръг преди края на шампионата. В събота състезателят на КТМ зае второто място, а победител стана Себастиан Гуйлам, финиширал 1.07 секунди пред Найт. Проблемите с окачването на Кристоф Намботин продължиха и в Турция, което допълнително демотивира пилотът на Gas-gas. Той падна от второ до четвърто място в генералното класиране.

В неделя обаче Дейвид Найт стана световен шампион по Ендуро за трети път в своята кариера, след като спечели престижната титла през 2005 и 2006-та година. 8 победи в отделните дни на различните гранд при спечели „гиганта от Остров Ман” през този страхотен за него сезон.

Aubert_tr_1

Предвид огромното постижение на пилота на КТМ, другите резултати от деня като че ли бледнеят. При 450 сс мотоциклети Себастиян Гуйлам и Кристоф Намботин си размениха позициите в неделя и състезателят на Gas-gas зае второто място, оставяйки на 6,67 секунди пилотът на Yamaha.

В съботния ден пилотът на КТМ Джони Аубер направи грешки в началото на „Екстрийм теста”, но успя да ги компенсира в края на състезанието и зае първата позиция в категория Е1. По-интересна обаче бе битката за второто място между Кристобал Гуереро и Еро Ремс, спечелена от състезателят на Yamaha. Финландецът, който бе победител в първия ден в Гърция, трябваше да се задоволи с третото място във Фетийе, а четвърти остана Жулиен Гаутиер (HM-Honda). Лидерът в генералното класиране на тази категорията Антоан Мео като че ли не беше във форма и двата дни. Здравословни проблеми измъчваха пилота на КТМ, заради които той реши да не поема излишни рискове и завърши деня на пето място. В неделя пък Мео нямаше късмет и падна лошо още в „Екстрийм теста”, „затрупан” от своя мотоциклет. Благодарение на помощта от съотборника му Мати Сеистола, пилотът на Husqvarna продължи състезанието въпреки, че загуби много ценни точки. Това забавяне на италианеца дори може да му коства титлата, тъй като победител втория ден стана Еро Ремс, който далеч не мисли да му я подарява. Подиумът в неделя допълни Джони Аубер, завършил 17,73 секунди след финландския пилот.

cervantes_0003_0

В категория Е2 Иван Сервантес (KTM) за пореден път беше безгрешен и въпреки натиска на Мика Ахола спечели първото място в двата дни. По този начин испанецът драстично намали разликата между него и финландеца в генералното класиране. В неделя пък Ахола нямаше късмет и падане на „Крос теста” го изпрати на второто място. Томас Олдрати финишира трети в съботния ден, а в неделя се добра до второто място.

Така преди финала на Световния шампионат по Ендуро, който ще се проведе на 26 септември във Франция, нещата в категория Е3 са ясни. В категория Е1 лидер в генералното класиране продължава да бъде Антоан Мео с актив от 287 т. Втори, на 11 точки след него е Еро Ремс, следван от Джони Аубер – с 267 т. В Е2 Мика Ахола води в класирането с 333 точки, втори е Иван Сервантес с 305, а трети Томас Олдрати – 249 точки.