Мото-уикенд: Назад към 2-3 октомври – Супербайк, Супермото, Мото ГП

07 Октомври 2010

Франция спечели Супермото на нациите в отсъствието на България

Въпреки, че летято си отиде, мотоциклетният сезон все още не е завършил. Преди да разгледаме събитията за следващата седмица, нека да видим какво се случи миналата събота и неделя из пистите по света. 2 и 3 октомври определено ще останат в мото-историята на Франция, тъй като в рамките на един уикенд страната бе домакин на две състезания от световна класа - финалът на Световния шампионат по Супербайк и Купата на нациите по Супермото. Не по-малко интересно беше и в Япония, където на пистата „Мотеги“ се проведе 14-ти кръг от Мото ГП.

biagi_1

Супербайк: Кол Кръчлоу и Макс Биаджи с победи във Франция

biagi_2Кол Кръчлоу (Yamaha Sterilgarda) и Макс Биаджи (Aprilia Alitalia) са победителите във финалния кръг на Световния шампионат по мотоциклетизъм – Супербайк. Състезанието беше изключително интересно, независимо от това, че италианският състезател стана световен шампион още на 26 септември на домашната си писта в Италия.

Кол Кръчлоу, който следващата година става част от Мото ГП, завърши сезона с победа, изпреварвайки Леон Хаслам с почти четири секунди в първото състезание на „Маникур” (на 250 км югоизточно от Париж, между Ньовер и Маникур). Пилотът на Yamaha загуби няколко позиции след първия завой и трябваше да наваксва от четвъртото място, но във втората обиколка вече се намираше пред Силвиан Гуинтоли и Мишел Фабрицио. Кръчлоу продължи да се движи плътно зад водача в състезанието Биаджи до 8-мата обиколка, когато направи решаващия си ход и пресече първи финала.

Макс Биаджи спечели победата във второто състезание, като по този начин помогна на Aprilia да грабне титлата при конструкторите. Победителят от първия манш Кол Кръчлоу беше отново блестящ и финишира на само 0,087 сек след италианеца.

Така с актив от 451 т., Макс Биаджи спечели петата си световна титла. Втори се нареди Леон Хаслам – с 376 т, а Карлос Чека (Althea Racing) успя да завърши 2010 г. на трето място с 297 т., след като се наложи Джонатан Реа (Hannspree Ken Take Honda) да пропусне втория манш във Франция.

Супермото: Франция спечели Купата на нациите

От пистата „Маникур” отиваме към Коар, където се състоя Купата на нациите по Супермото. Феновете на мотоциклетния спорт във Франция определено ще помнят датата 3 октомври, тъй като именно домакините спечелиха най-престижното отборно състезание в тази дисциплина. На второ място се нареди Италия, а трети стана юношеският тим на Германия. Отборът на България – сребърни медалисти от 2009-та не взе участие в „Олимпиадата на мотоциклетните спортове“ поради финансови проблеми.

supermoto_1

С победа на Тиери ван ден Бош (ФРА, Aprilia) в първия манш започна успешният за французите неделен ден. Мауно Хермунен (ФИН, Husqvarna) взе холшота, но бе изпреварен от Ден Бош, който без никакви проблеми пресече първи финалната линия. Тома Шарер (ФРА, ТМ) стартира едва от 17-та позиция, но в края на първата обиколка вече се бе добрал до 11-то място. Временният лидер в Световния шампионат по Супермото даде най-доброто от себе си, за да завърши на само 1.177 сек след съотборника си. Трети се нареди друг френски състезател – Мари Люси (ФРА, Yamaha), а Хермюнен остана четвърти.

Във втория завой на първата обиколка италианецът Иван Лазарини (ИТА, Honda) се сблъска с Кингелин (ФИН), в резултат на което финландският състезател отпадна от надпреварата. Давиде Гоздини (TM) пък падна по време на квалификациите в събота, но въпреки болките в дясната, ръка успя да се добере от 19-та до пета позиция.

denbosch_1
Тиери ван ден Бош

Във втория манш приятна изненада за френския отбор поднесе юношата на тима Ауриле Грелие (Honda), който взе холшота, плътно следван от Тома Шарер. Двамата сънародници водеха от началото до края на състезанието, но победител стана Шарер.Трети се нареди Ден Бош, а четвърти Лазарини.

Оборът на Франция, който преди последното състезание вече бе с 21 точки пред италианците, завърши деня с победа. Тиери ван ден Бош взе холшота, водеше в третия манш през цялото време и пресече първи финалната линия. Втори финишира Иван Лазарини, а трети се нареди – Ауриле Грейлер.

grelie_1
Аурелие Грелие

Франция печели за втори път Купата на нациите по Супермото, след като грабна престижния трофей „Франческо Зерби“ за пръв път през 2007-ма.

Италианският отбор, в състав Иван Лазарини, Давиде Гоздини ™ и Кристиан Равалия (Suzuki), не се представи по най-блестящия начин на съботните квалификации и завърши едва на 16-то място. Двама от състезателите – Гоздини и Равалия претърпяха тежки падания и не беше ясно дали изобщо ще стартират в неделя. Въпреки неприятните събития италианските пилоти направиха всичко възможно, за да класират страната си на второ място в Купата на нациите.

Бронзовите медали спечелиха победителите от миналата година – отборът на Германия.

Въпросът, който нас ни интересува обаче, е дали точно така щеше да изглежда челната тройка, ако участие в тазгодишното издание на Купата на нациите по Супермото беше взел и българският отбор.

Мото ГП: Кейси Стонър спечели Гранд при на Япония

Кейси Стоунър записа втора поредна победа след Гран при на Арагон, печелейки Гран при на Япония – 14 кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм Мото ГП. На 3, 868 секунди зад него остана Андреа Довициозо, а трети – с 5,707 секунди пасив, се нареди Валентино Роси.

casey_stoner1_motegi

Хорхе Лоренцо се класира на четвърто място – на 6,221 секунди след победителя, но продължава да води в генералното класиране на Мото ГП с 297 т., следван от сънародника си Дани Педроса – с 228 т. Пилотът на Repsol Honda пропусна състезанието на “Мотеги“, тъй като претърпя операция на ключицата на лявата ръка и ще се завърне на пистата едва за състезанието в Австралия. Педроса получи контузия по време на петъчните свободни тренировки за Гранд при на Япония, като така напълно загуби шансовете си за титла.

Трети до момента е Андреа Довициозо – 159 т., а само на три точки след него е Валентино Роси.