FIM EWC: GMT94 YAMAHA взеха победата с 18 секунди пред тима на SERT Suzuki

24 Август 2015

Отборът на Yamaha GMT94 в състав Дейвид Чека, Кени Форей и Матю Гинес спечели третия кръг на световния шампионат по издръжливост, който се проведе на пистата Ошерслебен в Германия - четвърта победа за отбора на това трасе.

Надпреварата буквално държа без дъх зрителите още от края на първия час, когато тимът на GMT94 Yamаha и Suzuki Endurance Racing Team започнаха битка помежду си. Последваха още 7 часа непрекъснати изпреварвания между състезателите на двата отбора, като всеки един от тях искаше победата на всяка цена. В крайна сметка победата в третият кръг грабнаха шампионите от Yamaha с близо 18 секунди преднина.

"Необичайно е, че завършихме състезанието толкова близо до нашите съперници", каза Кени Форей след финала. "Това беше едно наистина оспорвано състезание. "Давид Чека добавя:" Вярно е, че в края на състезанието беше доста трудно, а това прави победата фантастична!. Победата в 8-те часа на Suzuka и тази сега доказват, че новият мотоциклет на Yamaha върши наистина добра работа."

"Аз имам още една причина да бъда щастлив, защото откакто съм на върха на германския IDM шампионат, се чувствам все едно съм на своя тиритория." - заявва Матю Гинес.

Въпреки, че тима на Suzuki Endurance Racing е разочарован от резултатите в последните две състезания, техните състезатели остават оптимисти.

"Знаем, че GMT94 е много бърз мотоциклет на пистата, а ние сме бързи в бокса, така че силите се изравняват;излизането на колата за безопасност обаче ни донесе проблеми", обяснява Винсент Филип (Vincent Philippe). "Все пак се борихме до последно и не се отказахме до края на състезанието. И на фона на множеството катастрофи и технически проблеми, които съпътстваха много от тимовете, можем само да бъдем доволни от резултата, а и от факта, че все още сме на върха в класирането на шампионата."

Въпреки че тима Monster Energy Yamaha YART също имаше амбиции да спечели, финишираха трети.

"Ние изостанахме в началото на състезанието, заради проблеми с електрониката и след това заради няколко падания", казва Иван Силва. "Но въпреки това не загубихме твърде много време. И тримата състезатели сме на едно ниво, хубаво е да се състезаваш в хомогенен отбор."

Млидшият отбор на Le Mans Sud Suzuki завърши на първо място в категорията Суперщок, и на четвърто място в генералното класиране. Това беше още едно добро представяне за този отбор, който срещна сериозната конкуренция на тима на домакините Völpker NRT 48 & Penz13 от Schubert Motors. Последните обаче загубиха всякаква надежда за първото място след падането на Марко Неквасил (Marco Neckvasil). Starteam Pam-Racing и Team Traqueur Louit Moto 33 допълниха подиума в клас Суперщок.

Honda Racing, победителят от миналогодишното състезание, успя да финишира на пето място, въпреки че имаха няколко неприятности: изчерпване на горивото, и леко падане на Джулиан Де Коста (Julien Da Costa) и спиране в бокса заради смяна на веригата.

BMW Motorrad France Team Penz13.com завърши на шесто място, въпреки че звездата на отбора Маркус Рейтербергер (Markus Reiterberger) води в първия час от състезанието. Причините бяха, че заводското BWM трябваше да бъде зареждано по-често от своите съперници, а също така и проблеми със съединителя, появили се в хода на надпреварата.

Един от най-разочароващите инциденти на тазгодишното издание за 8-те часа на Ошерслебен се случи с отбора на SRC Kawasaki, които напуснаха надпреварата 2 часа и 40 минути след началото заради счупен клапан, докато се движеха на втора позиция.

Световният шампионат по издръжливост продължава на 19 и 20 септември на Bol d'Or, на пистата Пол Рикар.