Меландри и Лавърти взеха победите на „Монца”

13 Май 2013

След две страхотни състезания Марко Меландри (BMW Motorad Goldbet) и Юджийн Лавърти (Aprilia Racing Team) спечелиха победите на италианската писта „Монца”. Над 47 000 зрители се насладиха на драматичните надпревари от четвъртия кръг на Световния шампионат „Супербайк”.

Първо състезание

В истински спектакъл за феновете се превърна първото състезание на „Монца”, тъй като разликите между пилотите през цялото време бяха изключително малки.

Sykes-long

През всичките 18 обиколки Меландри се бореше със заводските пилоти на Aprilia и пилотът на Kawasaki Racing Team Том Сайкс, който потегли от пол позишън. Марко влезе трети в последната обиколка, изпревари Сайкс още на първия завой, след което мина успешно и през Лавърти. Състезателят на Aprilia си върна лидерството за кратко, но Меландри явно бе решен да не се предава и задмина ирландеца на легендарния завой „Параболика”.

Guintoli-Friday

Тримата пилоти влязоха във финала почти гума до гума, но Меландри пресече първи финалната линия оставяйки Лавърти на само 0.085 сек зад себе си. Въпреки, че направи няколко атаки в последните минути, Сайкс трябваше да се задоволи с третото място. Четвърти остана Силвен Жинтоли (Aprilia Racing Team), следван от Час Дейвис (BMW Motorad Goldbet).

Първото състезание постави нов рекорд за средна скорост в световния шампионат на супербайк - 201,814 км/ч. Предишният бе от 2000 г. на Хокенхайм, когато средната скорост в първото състезание беше 201,330 км/ч.

Второ състезание

Второто състезание бе спечелено от Лавърти и отново се реши в последната обиколка. Меландри отново се беше мотивирал да спечели и притисна състезателя на Aprilia, но този път Юджийн удържа първата си позиция. Така Лавърти спечели третата си победа за сезона, втори остана Меландри, а трети финишира Том Сайкс.

635039465757157810Laverty

Интересен факт е, че точно преди две години и именно на „Монца” Лавърти спечели първата си победа в Супербайк. Сега Юджийн пресече финала на 0.143 сек. пред  бившия си съотборник. Всъщност същите четирима, които се бориха за първото място в първото състезание, бяха главните герои и във второто, тъй като след Меландри и Сайкс, четвърти беше Силвен Жинтоли, който остана лидер в класирането. Жинтоли водеше през по-голямата част от състезанието, но отново изостана в последните обиколки и Сайкс успя да го победи за третото място, като го изпревари на шикана Роджиа. Още две машини Aprilia, но от частни тимове влязоха в топ 6 – пети бе Мишел Фабрицио, а след него Давиде Джулиано. На следващите позиции се наредиха Леон Камие, Лорис Бас и двамата пилоти на Ducati Айртон Бадовини и Макс Нойкирхнер.

След двете надпревари на Монца, Жинтоли остана лидер в шампионата със 137 т. и 13 пред Лавърти, 18 пред Сайкс и 41 пред Меландри.