4 от 4 победи в WSBK за 2017 в актива на Джонатан Рей след Гран при на Тайланд

13 Март 2017

4 от 4 победи в WSBK за 2017 – това е равносметката за световния шампион Джонатан Рей (Kawasaki Racing Team) след Гран при на Тайланд – втори кръг на шампионата.

Около 37 градусови температури на въздуха и близо 50 на асфалта посрещнаха пилотите от Световния Супербайк шампионат на пистата „Чанг”, която за пръв път влиза в календара на престижното първенство. Това обаче не се оказа никаква пречка, а по-скоро предпоставка за още две изключително интересни състезания в WSBK!

Ден I: РЕКОРД В SUPERPOLE 2 И ТРЕТА ПОБЕДА ЗА ДЖОНАТАН РЕЙ

Уикендът стартира перфектно за Рей още от самото начало, след като спечели без проблем двете петъчни тренировки, а в събота сутринта постави нов рекорд на пистата „Чанг”, завъртайки най-бърза обиколка в Superpole 2 за 1’32.975 минути. По-късно в петата обиколка Рей подобри и това време, поставяйки нов рекорд на пистата от 1’32.436 минути.

Състезателят на Kawasaki Racing Team потегли от пол-позишън, следван от Марко Меландри (Aruba.It Ducati), Том Сайкс (Kawasaki Racing Team) и Чаз Дейвис (Aruba.It Ducati).

След като тримата така и не успяха да достигнат темпото на Рей, в крайна сметка битката за второто място спечели Дейвис, който финишира с 6.297 секунди след пилота на Kawasaki и 2 секунди преди съотборника си Сайкс. Това е 41-ва победа за Рей в WSBK, 26 за Kawasaki и 91-ви подиум в кариерата му. Меландри пък изпусна подиума само за 1 десета от секундата.

С добро представяне топ 5 допълни Михаел Ван Ден Марк (Pata Yamaha Official WorldSBK Team). Съотборникът му Алескс Лоус направи отлично каране и финишира след него – 6-и, а топ 10 оформиха Жорди Торес (Althea BMW Racing), Леон Камие (MV Agusta Reparto Corse), Ники Хейдън (Red Bull Honda) и неговият съотборник, новакът Щефан Брадъл (Red Bull Honda).

Адска жега и червен флаг във втория състезателен ден от Гран при на Тайланд

Във втория ден Рей стартира от 9-та позиция съгласно новите правила в Световния Супербайк шампионат. Така от пол-позишън потегли Марко Меландри, който водеше през първите 4 обиколки.

Рей също направи добър старт, влизайки трети в първия завой, но отстъпи мястото на стартиралия до него от 8-ма позиция Чаз Дейвис. Втори се движеше Алекс Лоус. В края на първата обиколка Рей атакува и изпревари първо Дейвис, а след това и Лоус, „залепяйки” се плътно зад Меландри. Когато пилотите навлязоха във втората права на завой №1 Дейвис изпревари Рей и зае второто място. Във втората обиколка състезателят на Aruba.It Ducati бе най-бърз на пистата, но като че ли влезе прекалено бързо в един от завоите, моторът се подхлъзна, той не успя да го удържи и падна. Все пак Дейвис се върна на пистата и рестартира състезанието от последните позиции.

На завой №12 Джонатан Рей пое лидерството от Меландри отново, но в петата обиколка тежко падане на пилота на Milwaukee Aprilia Лоренцо Салвадори „развя” червения флаг. На пистата бяха разпиляни десетки парчета пръст, които бързо бяха почистени от „маршалите”, а състезанието рестартирано в съкратен вариант – 16 обиколки.

При рестарта първите две решетки образуваха Рей, Меландри и Лоус пред Сайкс, Леон Камие и Юджийн Лавърти. Дейвис трябваше да тръгне от 18-та позиция.

Рей взе старта от пол-позишън, но Меландри бързо го изпревари, водейки само два завоя, след което състезателят на Kawasaki Racing Team отново мина най-отпред.

В обиколка № 9 Еуген Лавърти падна, което даде възможност на Камие да достигне Дейвис.

В последните обиколки Рей постепенно увеличаваше преднината си, като в крайна сметка пресече първи финалната линия, с повече от 4 секунди пред съотборника си Том Сайкс. С разлика 4.195 секунди от победителя подиумът допълни Малко Меландри, а топ 5 оформиха Алекс Лоус и Джорди Торес.

В генералното класиране Рей е първи с актив от 100 т., следван от Дейвис – 70. Трети до момента е Том Сайкс с 62 т., следван от Алекс Лоус с 49 и Марко Меландри с 45.

Световният Супербайк шампионат продължава на 31 март – 2 април с Гран при на Арагон.