Отвъд океана: В очакване на Anaheim 1 – статистиките за първия кръг на Monster Energy AMA Supercross шампионата

29 Декември 2019

Само седмица до Anaheim 1 – най-дългоочакваното мотокрос състезание Отвъд океана в САЩ за началото на идната година. Първият кръг на Monster Energy AMA Supercross 2020 шампионата ще бъде 72-рото проведено в легендарния Angel Stadium в Калифорния, в Moto-Zone.bg решихме да ви запознаем по-подробно със статистиките за кръга, предоставени от колегите от MXLarge.com. Мащабното съоръжение, което е домакин на най-много суперкрос състезания, в сравнение с кой да е стадион, открива AMA Supercross сериите вече 30 сезона.

Anaheim е бил домакин на кръгове от AMA Supercross шампионата в 43 от общо 46-те сезона, 22 от които последователни.

СТАТИСТИКИ ЗА КЛАС 450SX

Първото състезание от сериите AMA Supercross 450SX се провежда на 31 януари 1981 година. Победител става Kent Howertan със Suzuki.

От общо 21 различни победители в Anaheim 1, 7 са спечелили шампионата в края на съответния сезон.

Друг интересен факт е, че макар да е трикратен шампион в AMA Supercross, добре познатият на българските фенове състезател Ryan Dungey никога не е печелил на Anaheim 1. Същото важи и за 5-кратния шампион Ricki Charmicael.

През 2016 година Jason Anderson става 8-мият състезател в историята, печелил своята първа победа в 450SX клас именно на Anahaim 1. Това също така беше и първата победа за тима на Husqvarna в този клас.

През 2018 Ken Roczen се присъедини към Chad Reed и James Stewart и стана третият състезател, печелил 3-пъти на Anaheim 1.

С най-много победи в стартовия кръг на AMA Supercross шампионата е Yamaha -10, като последната е през 2019-та, Honda са с 8, Kawasaki са с 5, Suzuki с 3, Husqvarna – 1, KTM – 2.

СТАТИСТИКИ ЗА КЛАС 250SX

Първото състезание в 250SX категория се провежда на 18 януари 1986 година. Победител става Tyson Vohland с Kawasaki.

През 2020-та Anaheim 1 ще бъде стартов кръг за състезателите от 250SX клас за 64-ти път в категорията на AMA Supercross шампионата. Angel Stadium е домакин на първото за годината състезание 24 пъти.

Общо 20 състезатели са печелили на Anaheim 1 в историята на AMA Supercross. Едва 4 от тях имат повече от една победа: Jeff Matiasevich (’87 и ’89), Travis Preston (’02 и 03), Jake Weimer (“09 и ’10) и Shane Mcelrath (17 и 18).

Общо 5 състезатели са печелели първа победа в кариерата си именно на Anaheim 1.

От общо 24-те сезона, през които Anaheim 1 открива AMA Supercross шампионата само един е успял да спечели надпреварите, както в 250SX, така и в 450SX и това е Ryan Villopoto.

От марките с най-много победи в 250SX категорията е Kawasaki – 9, следвани от Honda – 6, KTM – 4, Yamaha – 4, Suzuki – 1.

Повече подробности за Anaheim 1 очаквайте в следващите статии на Moto-Zone.bg.